Pracownicy nie potwierdzają zarzutów stawianych Zarządowi Polskiego Radia

2016-11-18, 23:26

Pracownicy nie potwierdzają zarzutów stawianych Zarządowi Polskiego Radia
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie. Foto: Małgorzata Sas/PR

Zarząd Polskiego Radia spotkał się z sygnatariuszami adresowanego do niego listu. Nikt z grupy obecnych na sali ok. 50 pracowników nie potwierdził zarzutów postawionych w podpisanym piśmie. Zarzuty dotyczyły łamania zasad Konstytucji i wprowadzania cenzury prewencyjnej. Mimo wielokrotnych pytań kierowanych przez Prezes Barbarę Stanisławczyk o konkretne zarzuty poparte faktami, nie podano żadnego przykładu. Po prośbie o podanie jakiegokolwiek zarzutu, na sali zapadła cisza. Zarząd poinformował, że otrzymał pisemne oświadczenia od kilku osób, które potwierdziły, iż podpisały się pod pismem innej treści, bądź ostatecznej treści listu nie znały, a dodatkowo działały pod presją grupy.

Tematykę dyskusji zdominowała sprawa oddelegowania dwóch serwisantek z Trójki do innych zadań w ramach struktury Informacyjnej Agencji Radiowej i była to jedyna konkretna pretensja, jaką zgłoszono. Dyrekcja IAR udzieliła obszernych wyjaśnień i odpowiedziała na wszystkie pytania z sali w tej sprawie.

Przedstawiciel związku zawodowego skupiającego pracowników Trójki i Dwójki przyznał, że nigdy nie był cenzurowany, a Prezes Zarządu Barbara Stanisławczyk podkreślała, że podczas spotkań redakcyjnych przekonuje dziennikarzy, iż w Polskim Radiu jest miejsce wyłącznie na dziennikarstwo niezależne, obiektywne i wysokiej jakości, natomiast nigdy nie padło stwierdzenie, że ma być uprawiana propaganda, że Radio ma być jednostronne. Po pytaniu pani Prezes „Kto państwa cenzurował? Gdzie i kiedy?” na sali zapanowała cisza. Padł tylko kolejny głos, świadczący o tym, że pracownik nie spotkał się z cenzurą i naciskami.

Odnosząc się do warunków pracy w Polskim Radiu, Prezes Stanisławczyk zauważyła, że przychodząc do Radia zastała budżet z 39. milionowym deficytem, a mimo to powstało Polskie Radio 24, zostały dokonane inwestycje w wielu obszarach, w tym IT i techniki. Mimo tak dużej dziury budżetowej Zarząd nie obniżył wynagrodzeń, natomiast podjął działania polegające na uszczelnieniu przepływów pieniężnych, likwidacji kominów płacowych i poszukiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania Radia, co poskutkowało zbilansowaniem budżetu.

REKLAMA

W chwili, gdy Prezes Stanisławczyk zaczęła mówić o kwestii „prywatyzacji” anteny w Trójce, przedstawiciel związku zawodowego z kilkoma innymi osobami wyszli z sali przerywając spotkanie.

Łukasz Kubiak, Rzecznik Prasowy Polskiego Radia

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej