Odczytanie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Uroczystość w Łagiewnikach
W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Zakończono w ten sposób w Polsce obchody Roku Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu. We mszy uczestniczyli między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Modlitwie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.
2016-11-19, 15:43
Posłuchaj
W Krakowie-Łagiewnikach odbyły się uroczystości Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Dodaj do playlisty
Metropolita krakowski powiedział na początku mszy, że Jezus, jako miłosierny król niczego nie odbiera. - Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić mu wdzięczność - powiedział kardynał Dziwisz.
Zachęcał przy tym wiernych do wspólnej modlitwy za cierpiących. - Niech nas zjednoczy wspólna i solidarna modlitwa, w której ogarniemy sprawy naszej ojczyzny (…) i narodów świata, zwłaszcza tych, gdzie cierpi i umiera człowiek z powodu nienawiści - powiedział metropolita krakowski.
Powiązany Artykuł
1050. rocznica Chrztu Polski
Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Hierarcha zaznaczył, że wierni nie ogłaszają Jezusa królem, a jedynie uznają jego panowanie. - Celem tej uroczystości jest zawierzenie zbawczej woli Chrystusa każdego człowieka, każdej rodziny, całej ojczyzny - podkreślił.
Biskup Andrzej Czaja przywołał również wezwanie świętego Jana Pawła II, by "otworzyć drzwi Chrystusowi". W homilii zwrócił uwagę, że tożsamość jednostek i narodów wymaga wiary i pragnącego Prawdy sumienia. Przestrzegł, że brak wiary może zniweczyć łaski, których Kościół w Polsce doświadczył w mijającym roku. - W kraju narastają przejawy zabobonów i "dziwnej duchowości" bez Chrystusa - stwierdził.
REKLAMA
TVP.INFO
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana odczytał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Został on odczytany po mszy św. przed wystawionym na ołtarzu Najświętszym Sakramentem. Zawarte w nim przyrzeczenia powtarzali wszyscy wierni, zgromadzeni w łagiewnickim sanktuarium.
"Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród" – brzmi tekst aktu.
"Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie" – odczytał abp Gądecki.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski. "Nie lękajmy się takiego aktu"
W tekście zawarty został akt żalu za grzechy: "Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa".
Chrystusowi zawierzono państwo polskie, rządzących, "wszystko, co Polskę stanowi" oraz wszystkie narody świata, "a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża".
"Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju". "Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa" - brzmiał akt.
W niedzielę akt ten zostanie odczytany we wszystkich polskich kościołach.
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA