Kościół rzymskokatolicki obchodzi dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Wprowadził ją papież Pius XI encykliką "Quas primas" w 1925 roku. Nowe święto było odpowiedzią Kościoła na postępującą laicyzację i coraz bardziej popularny ateizm.
2016-11-20, 09:07
Posłuchaj
Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, o uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata (IAR)
Dodaj do playlisty
- Chodziło o to, aby przypomnieć wiernym, że życie ludzkie i całe nasze środowisko ma swój początek i koniec w Bogu - wyjaśnił ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata początkowo była obchodzona pod koniec października. Po reformie liturgicznej w 1969 roku została przesunięta na koniec Roku Liturgicznego. - Uznano, że to właśnie tego dnia jeszcze mocniej wybrzmi przesłanie tej uroczystości - wskazał ksiądz Przemysław Śliwiński.
W niedzielę wierni we wszystkich kościołach w Polsce dokonają Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Odmówią go przed Najświętszym Sakramentem. Przyjęcie Aktu jest uznaniem panowania Jezusa Chrystusa nad całym światem i poddaniem się Jego prawu, nie w sensie politycznym, lecz duchowym. Treść i tytuł dokumentu zatwierdzili biskupi podczas 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Akt nosi nazwę Jubileuszowy, ponieważ nawiązuje do przypadającego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka, a kończącego się w najbliższą niedzielę. Symbolicznym znakiem tego drugiego wydarzenia będzie zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice świętego Piotra w Rzymie.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata kończy Rok Liturgiczny. Za tydzień rozpocznie się Adwent, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę ogłoszony został Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana:
TVP
REKLAMA
IAR, kk
REKLAMA