Papież zamknął Drzwi Święte w Watykanie i zakończył obchody Roku Miłosierdzia

Drzwi Święte w przedsionku bazyliki św. Piotra Franciszek otworzył 8 grudnia 2015 roku, gdy rozpoczął się nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Zakończył się on w przypadającą w niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

2016-11-20, 12:00

Papież zamknął Drzwi Święte w Watykanie i zakończył obchody Roku Miłosierdzia
Drzwi pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego za dziewięć lat. Foto: PAP/EPA/TIZIANA FABI POOL

Posłuchaj

Choć Rok Miłosierdzia się kończy, żyjmy nadal przesłaniem Bożego Miłosierdzia - mówi rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński: (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Drzwi Święte zostaną teraz zamurowane. Pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego na 2025 rok. W ciągu Roku Miłosierdzia przeszło przez nie ponad 21 milionów ludzi. Ostatni z nich tłoczyli się w drzwiach bazyliki św. Piotra w sobotę wieczorem.

"Prośmy o łaskę, byśmy nigdy nie zamykali drzwi"

Podczas mszy na placu św. Piotra, nawiązując do przypadającej w niedzielę uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, papież powiedział, że "wspaniałość Jego królestwa nie jest władzą według kryteriów świata, lecz Bożą miłością, miłością zdolną dotrzeć i uzdrowić wszystko". - Tylko ta miłość pokonała i nadal pokonuje naszych wielkich nieprzyjaciół: grzech, śmierć, lęk - podkreślił.

- Byłoby to jednak za mało, gdybyśmy wierzyli, że Jezus jest Królem wszechświata i centrum historii, nie czyniąc Go Panem naszego życia: wszystko to jest próżne, jeśli Go nie przyjmiemy osobiście i jeśli nie przyjmiemy także Jego sposobu panowania - dodał Franciszek. Przyznał: "w obliczu okoliczności życia i naszych niespełnionych oczekiwań także i my możemy być kuszeni, by nabrać dystansu do królowania Jezusa".

- Siła atrakcyjności władzy i sukcesu wydawała się łatwą i szybką drogą upowszechniania Ewangelii, a my zapominaliśmy w pośpiechu, jak działa królestwo Boże - oświadczył papież. Wyraził przekonanie, że Rok Miłosierdzia zachęcił wszystkich do powrotu do tego, co jest istotne oraz do ponownego odkrycia "młodego i pięknego oblicza Kościoła". - Jaśnieje ono, kiedy jest on gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość, misyjny - przypomniał.

Franciszek wezwał: "Prośmy o łaskę, byśmy nigdy nie zamykali drzwi pojednania i przebaczenia, ale abyśmy umieli przekraczać zło i rozbieżności, otwierając każdą możliwą drogę nadziei". Zaznaczył, że ludzie Kościoła muszą budzić nadzieję i dawać szansę innym. - Choć zamykają się Drzwi Święte, pozostaje otwarta dla nas na oścież prawdziwa brama miłosierdzia, którą jest serce Chrystusa - powiedział.

Papież zauważył, że w Roku Miłosierdzia wielu pielgrzymów przekroczyło Drzwi Święte i "z dala od szumu prasowych relacji zakosztowało wielkiej dobroci Pana". - Dziękujmy za to i pamiętajmy, że doświadczyliśmy miłosierdzia, aby przyodziać się w uczucia miłosierdzia, abyśmy i my również stali się narzędziami miłosierdzia - oznajmił.

Rok specjalnego darowania win

Rok Miłosierdzia był czasem specjalnego darowania win. Do największych wydarzeń należał jubileusz więźniów oraz jubileusz biednych i pozbawionych dachu nad głową, a także krakowskie Światowe Dni Młodzieży, kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty i przywiezienie do Rzymu relikwii świętego Ojca Pio.

Po raz pierwszy z inicjatywy papieża Franciszka Rok Święty obchodzono nie tylko w Watykanie, ale jednocześnie w diecezjach na całym świecie. W Polsce koniec Roku Miłosierdzia łączy się z zakończeniem Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji na głównych mszach we wszystkich parafiach wierni odmówią Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach już w sobotę ogłoszony został Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana:

REKLAMA

TVP

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej