Ślub anuluje karę za gwałt. Rząd Turcji wycofuje kontrowersyjny projekt
- Zgodnie z życzeniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana projekt ustawy pozwalającej na anulowanie kary za gwałt na nieletniej, jeśli gwałciciel poślubi ofiarę wyślemy do komisji w celu osiągnięcia konsensusu - powiedział premier Turcji Binali Yildirim
2016-11-22, 10:15
Drugie czytanie rządowego projektu ustawy, który wywołał oburzenie w całym kraju, miało odbyć się we wtorek w parlamencie.
Projekt ustawy, który przeszedł w pierwszym czytaniu w parlamencie, zakłada, że mężczyzna oskarżony o gwałt na nieletniej przed 11 listopada 2016 roku uniknie kary, jeśli wyrazi chęć poślubienia swojej ofiary. W projekcie znajduje się też zapis, że z takiej furtki prawnej mogliby skorzystać tylko ci mężczyźni, którzy nie przymusili ofiary do stosunku siłą czy groźbami.
Krytycy rozwiązania twierdzą, że ma ono na celu zalegalizowanie gwałtów i ślubów z niepełnoletnimi dziewczynkami.
Według tureckiego premiera ustawa miałaby działać jednorazowo i jej motywem jest "pewne poczucie sprawiedliwości". Jak wyjaśnił chodzi o poprawę sytuacji mężczyzn, którzy mają ślub religijny z nieletnią. Wskazał, że większość z nich nie wie, że prawo zakazuje kontaktów seksualnych z nieletnimi. W efekcie trafiają do więzień, a dzieci z takich "związków" pozbawiane są ojców.
Brak wprawdzie oficjalnych statystyk dotyczących tego zjawiska, ale w Turcji małżeństwa nieletnich są na porządku dziennym. Chodzi o tzw. ślub religijny (zgodnie z tureckim prawem ślub mogą zawrzeć jedynie osoby pełnoletnie, chyba, że wystąpią szczególne okoliczności).
Przemoc wobec kobiet w Turcji to problem, który w ostatnich latach dramatycznie przybiera na sile. Z danych szacunkowych wynika, że niemal połowa obywatelek doświadczyła jakiejś formy przemocy seksualnej lub fizycznej.
PAP, IAR, kk
REKLAMA