Szczyt UE-Ukraina. Apele Kijowa i obietnice Unii w sprawie wiz i umowy

Prezydent Ukrainy zaapelował do unijnych krajów i europarlamentu o szybkie zniesienie wiz i dokończenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej. Petro Poroszenko mówił o tym w Brukseli, na zakończenie szczytu Unia Europejska-Ukraina. Spotkanie zakończyło się bez przełomu, padły ogólne deklaracje.

2016-11-24, 17:48

Szczyt UE-Ukraina. Apele Kijowa i obietnice Unii w sprawie wiz i umowy
Szczyt UE-Ukriana. Na zdjęciu przewodniczący PE Martin Schulz, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Foto: Rada Europejska

Posłuchaj

Szczyt UE-Ukraina. Apel Kijowa. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

 - My swoje zadanie domowe odrobiliśmy - mówił prezydent Poroszenko podkreślając, że władze w Kijowie spełniły wszystkie warunki niezbędne do zniesienia wiz.

- To pierwszy szczyt, na którym nie ma żadnych nowych żądań pod naszym adresem i na którym my domagamy się od Unii spełnienia obietnic - powiedział ukraiński prezydent.

Pozytywnej decyzji jeszcze nie ma, bo przedłużają się rozmowy przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego w sprawie mechanizmu, który ma ułatwić przywracanie obowiązkowego wizowego w przypadku nadużyć. Pierwotne plany były takie, że wizy zostaną zniesione w styczniu.

REKLAMA

Pesymiści mówią, że nastąpi to na wiosnę, dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, by w trakcie kampanii nie straszono napływem Ukraińców do Europy.

Umowa stowarzyszeniowa pada z kolei ofiarą polityki krajowej w Holandii - jedynego państwa w Unii, który nie ratyfikował jeszcze porozumienia i w którym populiści straszą wejściem Ukrainy do Wspólnoty.

Ta umowa to symbol niepodległej Ukrainy i walki o naszą przyszłość - mówił prezydent Poroszenko.

Tusk o umowie: chcemy rozwiązać tę sprawę w grudniu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że będzie dążyć do rozwiązania na grudniowym szczycie Unii problemu z ratyfikacją umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Holandia nie ratyfikowała umowy, która została odrzucona w niewiążącym referendum.

REKLAMA

Mój cel jest jasny: zakończenie procesu ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej. Ta umowa nie tylko przynosi wzajemne korzyści gospodarcze, ale - co ważniejsze - ma wielkie znaczenie polityczne - powiedział Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE-Ukraina w Brukseli.

- Ciężko pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli Holendrom ratyfikować umowę, weźmie pod uwagę wszystkie ich obawy, a jednocześnie w pełni uszanuje interesy Ukrainy i zapewni, że pozostałe 27 państw nie będzie musiało ponownie ratyfikować porozumienia. Bedę dążyć do przyjęcia takiego rozwiązania na grudniowej Radzie Europejskiej (szczycie UE) - dodał Tusk.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że pod żadnym pozorem nie wolno pozwolić na to, by ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej musiała zostać powtórzona oraz by "osłabiono ambitny charakter" tego porozumienia.

Trzy lata temu Ukraińcy rozpoczęli rewolucję, żądając podpisania umowy stowarzyszeniowej - przypomniał. - Dalsza zwłoka z ratyfikacją nie sprzyja ani Ukrainie ani UE". Według Poroszenki od rozpoczęcia w styczniu tego roku tymczasowego stosowania części handlowej porozumienia eksport z Ukrainy do UE wzrósł o 5 proc.

REKLAMA

(WIDEO RADY EUROPEJSKIEJ: WYSTĄPIENIE SZEFA RE DONALDA TUSKA)

Szef RE: w tym roku decyzje w sprawie wiz

Unia Europejska chce do końca roku podjąć ostateczne decyzje dotyczące zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy - oświadczył w czwartek szef rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu w Brukseli szczytu UE-Ukraina.

- Nikt w UE nie jest zainteresowany blokowaniem liberalizacji wizowej dla Ukrainy i innych krajów - powiedział Tusk na konferencji prasowej. - Mamy nadzieję, że możemy zakończyć ten proces w tym roku. To całkiem realistyczny i ostrożny optymizm, ale nie prognoza - dodał.

Tusk podkreślił, że Ukraina spełniła wszystkie kryteria zniesienia wiz. - Cieszę się, że wszystkie kraje UE zdecydowały, że Ukraina jest gotowa na reżim bezwizowy. Ta decyzja jest uznaniem dokonań Ukrainy jeśli chodzi o spełnianie europejskich standardów - powiedział.

REKLAMA

Zgodnie z decyzją ambasadorów państw UE, podjętą 17 listopada, liberalizacja wizowa dla Ukrainy wejdzie w życie równocześnie z reformą unijnych przepisów, która ma ułatwić Unii zawieszanie reżimu bezwizowego. Tusk powiedział, że negocjacje między instytucjami UE w sprawie tej reformy są na dobrej drodze.

- Ale chcę podkreślić, że ta dyskusja nie dotyczy już Ukrainy, która wykonała swoje zadania doskonale (...). Rozmowy dotyczą unijnej polityki wizowej - powiedział.

O podjęcie przed końcem roku ostatecznych decyzji w sprawie zniesienia wiz zaapelował w czwartek do UE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. - My odrobiliśmy swoje zadanie domowe w całości (...). Teraz prosimy europejskich partnerów, by wypełnili swoje zobowiązania - podkreślił.

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

WIDEO: przywódcy instytucji UE i prezydent Ukrainy na szczycie Kijowa i Brukseli

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej