Korea Płn. odrzuca rezolucję ONZ nakładającą nowe sankcje
Północnokoreańskie MSZ poinformowało w czwartek, że odrzuca najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa, która nakłada na Pjongjang nowe sankcje w reakcji na wrześniowy test głowicy jądrowej. Według Korei Płn. rezolucja odmawia jej suwerenności i prawa do obrony.
2016-12-01, 18:18
Ministerstwo w oświadczeniu oznajmiło, że Korea Płn. poczyni bardziej zdecydowane kroki w odpowiedzi na rezolucję - podała agencja KCNA.
Samantha Power Żadna rezolucja nie przekona Pjongjangu, aby zrezygnował z dążenia do broni atomowej. Rezolucja nakłada jednak na reżim KRLD bezprecedensowe koszty za sprzeciwianie się żądaniom Rady Bezpieczeństwa
Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła w środę nowe sankcje wobec Korei Północnej. Sankcje te są - jak powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun - "najsurowsze z kiedykolwiek nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa; stanowią one jednoznaczny przekaz". Ograniczają one głównie eksport węgla z KRLD do Chin, jedynego kraju, który kupuje go od Korei Płn.
STORYFUL/x-news
Nałożono je w reakcji na przeprowadzony we wrześniu przez reżim w Pjongjangu piąty, największy dotąd test głowicy jądrowej.
REKLAMA
Szczegóły rezolucji
Samantha Power ogólnie rezolucja obetnie przynajmniej o 800 mln dolarów rocznie zasoby twardej waluty, którą KRLD musi finansować swoje nielegalne programy zbrojeniowe, których koszt stanowi jedną czwartą wszystkich dochodów Korei Płn. z eksportu
Po głosowaniu w RB amerykańska ambasador przy ONZ Samantha Power powiedziała, że USA realistycznie patrzą na to, co spowodują sankcje. Według niej "żadna rezolucja nie przekona Pjongjangu, aby zrezygnował z dążenia do broni atomowej. Rezolucja nakłada jednak na reżim KRLD bezprecedensowe koszty za sprzeciwianie się żądaniom Rady Bezpieczeństwa".
RUPTLY/x-news
Power sprecyzowała, że "ogólnie rezolucja obetnie przynajmniej o 800 mln dolarów rocznie zasoby twardej waluty, którą KRLD musi finansować swoje nielegalne programy zbrojeniowe, których koszt stanowi jedną czwartą wszystkich dochodów Korei Płn. z eksportu".
Dla porównania, jak podaje agencja Reutera, 800 mln dolarów to kwota 6,5 razy wyższa od środków potrzebnych według Światowego Programu Żywnościowego w 2016 roku na sfinansowanie jego działań w Korei Płn. lub 1,2 mln ton ryżu po cenach rynkowych. Korea Płn. potrzebuje rocznie 5,2 mln ton ryżu, aby zapewnić swoim mieszkańcom dzienną dawkę 536 gramów.
Ograniczenie eksportu
Rezolucja, której uzgodnienie z Pekinem zajęło ponad dwa miesiące, ogranicza od 2017 roku eksport północnokoreańskiego węgla o 60 proc., do nieco ponad 400 mln dol. rocznie albo 7,5 mln ton. Chiny są praktycznie jego jedynym zagranicznym odbiorcą.
Czo Dzun Hiuk W ślad za rezolucją (...) szybko wprowadzimy sankcje jednostronne, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Unią Europejską i innymi krajami sojuszniczymi
Ponadto rezolucja zakazuje eksportu z KRLD miedzi, niklu, srebra i cynku, wartego w sumie, według szacunków, ok. 100 mln dol. rocznie. Embargiem objęto też eksport rzeźb i pomników, zwykle produkowanych na zamówienie afrykańskich rządów, w jakim wyspecjalizowała się Korea Północna. Jego wartość rocznie jest szacowana na kilkadziesiąt milionów dolarów.
REKLAMA
RUPTLY/x-news
W Korei Północnej przy programach budowy broni nuklearnej i rakietowej pracuje ok. 30 tys. specjalistów. Jest to też najbardziej zmilitaryzowany reżim świata. Jego armia liczy 1,2 mln żołnierzy. Dodatkowe 6 mln osób zrzeszonych jest w organizacjach paramilitarnych, a Północ przeznacza 25 proc. PKB - więcej niż jakiekolwiek inne państwo - na cele militarne.
W czwartek rozszerzenie sankcji przeciwko Korei Płn. zapowiedziała Korea Płd. - W ślad za rezolucją (...) szybko wprowadzimy sankcje jednostronne, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Unią Europejską i innymi krajami sojuszniczymi - poinformował podczas briefingu rzecznik południowokoreańskiego MSZ Czo Dzun Hiuk.
koz
REKLAMA
REKLAMA