ARiMR: wnioski o pomoc klęskową do 5 grudnia

Do 5 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w ramach pomocy krajowej wnioski o pomoc od rolników, których gospodarstwa ucierpiały w następstwie: suszy, nawałnic czy wiosennych przymrozków.

2016-12-03, 13:00

ARiMR: wnioski o pomoc klęskową do 5 grudnia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O wsparciu dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mówiła w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Małgorzata Niemiec z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zarazem jednak Agencja zapowiada przyjmowanie od 27 grudnia do 25 stycznia wniosków o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z działania "Inwestycje odtwarzające potencjał rolny w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych". Dla poszkodowanych w roku 2015 wyznaczono krótszy termin.

O wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w roku 2015 i 2016, wyjaśnia Małgorzata Niemiec z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

-  Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej jedną z klęsk żywiołowych, takich jak: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan czy też uderzenie pioruna – wymienia ekspertka.

Kilka sposobów złożenia wniosku

REKLAMA

Jest kilka sposobów złożenia wniosku.

- Wnioski będzie można składać w Oddziałach Regionalnych oraz Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można taki wniosek również wysłać przesyłką pocztową do właściwego Oddziału Regionalnego – wyjaśnia Małgorzata Niemiec.

Wymagane dokumenty

Staranne wypełniony wniosek należy złożyć wraz wymaganymi dokumentami.

- Przede wszystkim należy pamiętać, aby prawidłowo i kompletnie wypełnić wniosek o przyznanie pomocy. Wraz z wnioskiem należy złożyć protokół z oszacowania strat w gospodarstwie i dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, zarówno upraw w gospodarstwie, jak i tych składników majątku, które będą podlegać odtworzeniu w ramach inwestycji objętej wnioskiem – zaznacza rozmówczyni radiowej Jedynki.

REKLAMA

Krótszy termin na złożenie wniosku 

Poszkodowani w roku 2015 mają krótszy termin na złożenie wniosku.

- Rolnicy, którzy ponieśli straty w 2015 roku mogą również ubiegać się o tę pomoc. Przy czym należy mieć na uwadze, aby w takim przypadku złożyć wniosek do końca tego roku. Dotyczy to również tych producentów rolnych, którzy będą chcieli wykazać we wnioskach straty powstałe zarówno w 2015 roku, jak i w 2016 roku. Oni również powinni złożyć wniosek o przyznanie pomocy do końca 2016 roku. Jeżeli natomiast wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 roku, będzie od mógł być złożony do 25 stycznia 2017 roku – podaje terminy Małgorzata Niemiec.

Pomoc w formie refinansowania

Pomoc udzielana jest w formie refinansowania.

- Wysokość dofinansowania w tym działaniu wynosi 80 procent kosztów kwalifikowalnych. Przy czym maksymalna kwota wsparcia to 300 tysięcy złotych – podsumowuje ekspertka.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej