Rośnie atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów. Ale nie wszystkich

Zaskoczeń wielkich nie ma - inwestorzy najczęściej wybierają mazowieckie, a właściwie Warszawę, a następnie dolnośląskie, śląskie i małopolskie. Tak wynika z ósmej edycji raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw za 2016 rok.

2016-12-07, 17:30

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów. Ale nie wszystkich
Inwestorzy najczęściej wybierają mazowieckie, a właściwie Warszawę, a następnie dolnośląskie, śląskie i małopolskie. . Foto: Wikimedia Commons, Aotearoa

Posłuchaj

Rosinie atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów, ale nie wszystkich. Dlaczego, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotowała go Szkoła Główna Handlowa.

Wzrosła atrakcyjność kilku województw

̶  Jest kilka regionów, których atrakcyjność inwestycyjna w 2016 roku  wzrosła - mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

I wymienia województwo lubelskie w odniesieniu do przemysłu kapitałochłonnego, a także województwo podkarpackie, podlaskie, łódzkie  i zachodniopomorskie.

Sieradz już sam wybiera inwestorów

Na przykład położony niedaleko trasy S-8 Sieradz w woj. łódzkim, który dotąd zabiegał o inwestorów, teraz sam ich wybiera.

Rafał Matysiak, z-ca prezydenta miasta, wymienia dwie fabryki, która będą budowane w strefie ekonomicznej. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo włoskie, druga będzie budować hale pod wynajem.

Może brakować pracowników

Jak dodaje, jedynym problemem będzie brak pracowników. Wyjaśnia, że w Sieradzu bezrobocie wynosi 7 procent, stąd trzeba już myśleć o szkołach zawodowych.

Pogorszenie inwestycyjne w dwóch województwach

REKLAMA

Są też zmiany niekorzystne - mówi prezes PAIiIZ.

I wymienia województwo lubuskie, gdzie nastąpił spadek w rankingu o jedną klasę w odniesieniu do przemysłu kapitałochłonnego, podobnie w woj. warmińsko-mazurskim.

̶  Jeśli spadliśmy w rankingu, to nie jest dobrze, trzeba się podciągnąć - uważa Zbigniew Cichomski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Warmińsko-mazurskie potrzebuje inwestycji drogowych

Przypomina, że jego województwo stoi przede wszystkim przemysłem meblarskim, ale oczekuje na każdą inną branżę.

I dodaje, że dostępność komunikacyjna tego województwa nadal nie jest najlepsza i trzeba to poprawiać.

Następuje profesjonalizacja

̶  Regiony bardzo szybko się profesjonalizują - podkreśla Tomasz Pisula.

REKLAMA

I wymienia, że poprawiają swoje strony internetowe, coraz więcej osób przechodzi szkolenia, otrzymuje certyfikaty, tak aby ich oferta była coraz bardziej profesjonalna.

Polska to nie tylko montownie

̶  Polska nadal jest atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych, którzy chcą tu coś produkować i rozwijać, a nie tylko montować - mówi szef PAIiZ-u.

Jak podkreśla, Agencja obsłużyła w tym roku o 20 proc. więcej inwestycji niż rok wcześniej.

Czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność regionów Polski jest program specjalnych stref ekonomicznych, w których inwestorzy mogą liczyć na specjalne ulgi podatkowe.

Wszystkie województwa posiadają lokomotywy rozwoju w postaci dużych miast lub dawnych miast wojewódzkich. Atrakcyjne są także ośrodki przemysłowe i centra turystyczne.

Aleksandra Michałek-Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej