Umowa gospodarcza z Albanią. Polska liczy na eksport, Tirana na polskich turystów i inwestycje

Chcemy, żeby do końca roku rozpoczęła działalność nowa agencja wspierająca polski eksport i inwestycje; zamierzamy powołać 60 zagranicznych biur handlowych – poinformowała w piątek premier Beata Szydło na Polsko-Albańskim Forum Ekonomicznym w Tiranie, w czasie trwającej właśnie kilkugodzinnej wizyty premier Beaty Szydło w Tiranie.

2016-12-09, 16:18

Umowa gospodarcza z Albanią. Polska liczy na eksport, Tirana na polskich turystów i inwestycje

Posłuchaj

Premier Beata Szydło zapewniała z kolei, że Warszawa wspiera starania Albanii o członkostwo w Unii Europejskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szydło podkreśliła w swoim wystąpieniu, że jednym z ważnych elementów Planu Odpowiedzialnego Rozwoju jest poszerzanie współpracy gospodarczej i otwieranie się na nowe rynki. „Chcemy wzmocnić rozpoznawalność polskich produktów, unowocześnić ofertę eksportową oraz wspierać nowe kierunki ekspansji polskich firm” – powiedziała.

Nowa agencja będzie wspierać eksport i inwestycje

„Ufam, że dużą pomocą dla naszych przedsiębiorców będzie nowa agencja wspierająca eksport i inwestycje, nad której powołaniem intensywnie pracujemy. Chcemy, żeby była to instytucja nowoczesna, działająca w sposób elastyczny i kompleksowy” – dodała.

Jak zaznaczyła, działalność agencji będzie koncentrowała się na wspieraniu przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, przyciąganiu inwestycji zagranicznych, a także promowaniu polskich inwestycji za granicą. „Chcemy, żeby agencja rozpoczęła swoją działalność jeszcze w tym roku.

Powołane zostanie 60 zagranicznych biur handlowych

̶  Zamierzamy powołać 60 zagranicznych biur handlowych zarówno w krajach pozaeuropejskich, jak i też najbliższym sąsiedztwie. Będziemy systematycznie eliminować bariery szczególnie uciążliwe dla polskiego eksportu” – powiedziała premier Szydło.

BGK wesprze ekspansję polskich firm poza granicami

Premier zapowiedziała intensyfikację działań Banku Gospodarstwa Krajowego „w zakresie finansowania ekspansji zagranicznej w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa lub grupy kapitałowe”.

Rząd chce utworzyć Polski Fundusz Rozwoju, integrując szereg państwowych agencji i instytucji finansowych. Są to: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR).

Umowa o współpracy gospodarczej między Polską a Albanią

W czasie forum gospodarczego w Tiranie premier Albanii Edi Rama przekonywał, że jego kraj oferuje wszelkie ułatwienia dla polskich biznesmenów.

Tirana liczy na polskich turystów

Mówił, że liczy przede wszystkim na rozwój turystyki. “Liczba polskich turystów w Albanii wzrasta z każdym rokiem. Takiego dokonują wyboru, a dla nas jest to znaczący wskaźnik potencjału, spoczywającego w turystyce” - podkreślał. Albański premier twierdzi, że w ubiegłym roku liczba rezerwacji hotelowych wzrosła o 25 procent.

REKLAMA

Albańczycy zachęcają do inwestowania w ich kraju

Edi Rama zachęcał polskich biznesmenów także do inwestowania w rolnictwo, elektrownie wodne oraz w sektor energetyczny, w tym do współpracy przy wydobywaniu ropy naftowej.

Premier Beata Szydło, która także była gościem forum w Tiranie mówiła, że prócz rolnictwa, turystyki i energetyki, Polska liczy na współpracę także w górnictwie i ochronie środowiska.

Według danych polskiego rządu, polski eksport do Albanii wzrósł w tym roku o 9 procent, a w tym samym czasie albański eksport do Polski zanotował 27-procentowy wzrost.

W trakcie forum doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy na wzmocnieniu kontaktów gospodarczych z Albanią i wzroście obrotów. Jak dodała, Polska zaprezentowała ofertę eksportową z takich dziedzin jak energetyka, produkcja maszyn, autobusów, urządzeń rolniczych mebli oraz przetwórstwo.

Na zakończenie wizyty w Tiranie premier Szydło spotkała się z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim.

Szefowa polskiego rządu spotkała się ze swoim albańskim odpowiednikiem, socjalistą Edim Ramą. W czasie rozmów przedstawiciele ministerstw kultury obu krajów podpisali umowę o współpracy do roku 2019. Podobne umowy podpisały także Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajowa Izba Gospodarcza oraz albańscy odpowiednicy. Polskiej delegacji towarzyszy grupa biznesmenów.

REKLAMA

"Dostrzegamy rosnącą obecność Polaków w Albanii"

Albański premier Edi Rama podkreśla, że jego kraj bardzo liczy na współpracę gospodarczą z Polską, także w turystyce. - Dostrzegamy rosnącą obecność Polaków w Albanii, również polskich turystów. Jest to bardzo ważny potencjał o którym wspomnieliśmy podczas naszego spotkania. Dzięki temu powinno się również udać przyciągnąć do naszego kraju więcej inwestorów z Polski - mówił.

Premier Beata Szydło zapewniała z kolei, że Warszawa wspiera starania Albanii o członkostwo w Unii Europejskiej. - Doceniamy wysoki poziom zbieżności polityki Albanii ze wspólną polityką zagraniczną i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. To jest na pewno jeden z ważnych autów, przyspieszających starania o członkostwo Albanii w Unii Europejskiej - dodała. Premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska będzie chciała dzielić się z Albanią doświadczeniami z okresu przed wstąpieniem do Unii Europejskiej.

Jednym z tematów rozmów premierów Polski i Albanii były także kwestie bezpieczeństwa. Albania to jeden z nielicznych w regionie członków NATO.

IAR, PAP, abo, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej