Niemcy: w sylwestra w Kolonii 10 razy więcej policjantów niż rok temu
W Kolonii podczas tegorocznego sylwestra porządku w mieście i bezpieczeństwa uczestników zabawy pod gołym niebem będzie strzec 1,5 tys. policjantów, czyli 10 razy więcej niż rok temu, gdy doszło do masowych napaści rabunkowych i seksualnych na kobiety.
2016-12-12, 14:46
Posłuchaj
Władze Kolonii zapewniają, że wyciągnęły wnioski z wydarzeń z poprzedniego roku. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Oprócz policjantów służbę będzie też pełnić 600 funkcjonariuszy służb miejskich i prywatnych firm ochroniarskich. Wokół katedry kolońskiej, gdzie rok temu doszło do gorszących scen, powstanie zamknięta strefa, w której zakazane będzie odpalanie petard. Osoby wchodzące na ogrodzony teren wokół świątyni będą poddawane kontroli osobistej.
Powiązany Artykuł
Spór o islam w Niemczech. Feministka o napastnikach z Kolonii: fanatycy szariatu
"Czuje współczucie i gniew"
O nadzwyczajnych środkach, mających zapobiec powtórzeniu się sytuacji sprzed roku, poinformowali w poniedziałek burmistrz Kolonii Henriette Reker i szef kolońskiej policji Juergen Mathies.
Punktem kulminacyjnym sylwestrowych uroczystości ma być pokaz świateł wyreżyserowany przez artystę Philippa Gerta.
(Film - Masowy protest antyimigranckeij PEGIDY w Kolonii po sylwestrowych atakach na kobiety. Źródło: DE RTL TV/X-NEWS)
Nawiązując do wydarzeń sprzed roku, Mathies powiedział, że oglądając zdjęcia i materiał filmowy "czuje współczucie i gniew", ponieważ policja nie była w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa. Zapowiedział, że w tym roku Kolonia będzie najbezpieczniejszym miastem w całych Niemczech.
Gwałty i napaści
W noc sylwestrową 2015 roku przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Grupki mężczyzn, głównie imigrantów z Afryki Północnej, tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.
Po wydarzeniach w Kolonii zawiadomienia o molestowaniu seksualnym zgłosiły 662 kobiety. Oprócz napaści seksualnych doszło też do rabunku i kradzieży. Część kobiet padła ofiarą zarówno molestowania seksualnego, jak i napaści rabunkowych. Jedynie dwie osoby, Irakijczyk i Algierczyk, zostały do tej pory skazane za napaści seksualne.
Wypadki w Kolonii miały istotny wpływ na zmianę podejścia do uchodźców ze strony społeczeństwa niemieckiego, które na jesieni 2015 roku bardzo zaangażowało się na rzecz pomocy dla nich.
dcz
REKLAMA
REKLAMA