Wicekanclerz Niemiec: niższe zasiłki na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) wezwał w sobotę do obniżenia zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami na terenie Niemiec, lecz pozostały w kraju pochodzenia.

2016-12-17, 18:53

Wicekanclerz Niemiec: niższe zasiłki na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech
. Foto: Glow Images/East News

Taka decyzja odbiłaby się niekorzystnie przede wszystkim na dzieciach polskich.

Niemiecki zasiłek taki jak w ojczyźnie dziecka

"Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie" - powiedział Gabriel w wywiadzie dla gazet należących do grupy medialnej Funke.

Gabriel zaznaczył, że swoboda poruszania się po całym obszarze UE nie może być nadużywana do "migracji z powodów socjalnych". Polityk SPD podkreślił, że od miesięcy czeka na projekt ustawy w tej sprawie, który powinien zostać opracowany przez ministra finansów.

Niemcy chcą być jak Brytyjczycy

Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zapowiedziała w lutym, że będzie w tej sprawie wzorowała się na Wielkiej Brytanii.

Wicekanclerz powiedział, że w niektórych niemieckich miastach istnieją całe ulice z domami przeznaczonymi do rozbiórki, w których mieszkają migranci, mający tylko jeden cel: "pobieranie niemieckich zasiłków na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech".

"W Europie istnieje prawo do migracji w celu podjęcia pracy, ale nie istnieje prawo do migracji w celu pobierania zasiłków bez pracy" - powiedział Gabriel.

60 tys. Polaków w Niemczech pobiera zasiłki na dzieci nie mieszkające w Niemczech

W grudniu 2015 roku zasiłki w Niemczech pobierało 120 tys. dzieci z innych krajów UE, które nie mieszkały w Niemczech. Połowę z nich stanowili Polacy.

Zasiłki już od pierwszego dziecka

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 r. 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro.

Od listopada prawo do zasiłku w Niemczech po 5 latach pobytu

W zeszłym miesiącu niemiecki parlament ograniczył świadczenia dla obywateli innych krajów UE, którzy nigdy nie pracowali w Niemczech i nie szukają pracy. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej nabędą dopiero po 5 latach legalnego pobytu, a nie po sześciu miesiącach jak obecnie.

Gabriel jest w rządzie Angeli Merkel ministrem gospodarki i energetyki. Kieruje też współrządzącą w Niemczech SPD.

Za dziesięć miesięcy w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu.

Zieloni krytykują plany obniżenia zasiłków na dzieci obywateli UE

Przewodnicząca niemieckiej partii opozycyjnej Zieloni, Simone Peter, skrytykowała wicekanclerza Sigmara Gabriela za pomysł obniżenia zasiłków na dzieci obywateli krajów UE, jeżeli nie mieszkają one razem z rodzicami w Niemczech, lecz w kraju ojczystym.

Zieloni: budujecie uprzedzenia

W wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety "Tagesspiegel" Peter powiedziała, że propozycja Gabriela jest "propagandowym chwytem mającym przyczynić się do utrwalenia negatywnych postaw wobec imigrantów".

Takie wypowiedzi przyczyniają się do powstawania uprzedzeń - podkreśliła szefowa Zielonych. Jej zdaniem Gabriel, który jest szefem SPD, stara się "przelicytować" CDU w okazywaniu zdecydowania wobec imigrantów.

Komisja Europejska jest przeciwna takiemu rozwiązaniu

Agencka dpa zwraca uwagę na stanowisko Komisji Europejskiej, która wypowiedziała się w zeszłym tygodniu przeciwko różnicowaniu wysokości zasiłków w zależności od tego, czy dziecko mieszka razem z rodzicami czy oddzielnie. Rzecznik ministerstwa finansów, cytowany przez dpa, oświadczył, że jego resort "ubolewa z powodu tej decyzji" i rozważa możliwość zakwestionowania jej.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej