Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezmiernie ważną - powiedział prezydent tuż pod podpisaniu ustawy.

2016-12-19, 11:56

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Kancelaria Prezydenta/Twitter

Posłuchaj

Prezydent o obniżeniu wieku emerytalnego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent podkreślił, że związek NSZZ Solidarność od ponad trzech lat - od 2012 r. protestował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. - Cała sprawa zaczęła się w 2011 r., kiedy ten element stał się bardzo poważnym argumentem w kampanii wyborczej parlamentarnej. Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera zobowiązywał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 r., niedługo po tym, jak wybory się rozstrzygnęły, jak Polacy mu zaufali, zrobił coś, czego polityk nigdy zrobić nie powinien, a mianowicie złamał tę obietnicę i przez Sejm i Senat została przeprowadzona ustawa podwyższająca wszystkim Polakom wiek emerytalny do 67 roku życia - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że przeciwko tej decyzji protestowały liczne środowiska, m.in. związki zawodowe. - Zmiana została przeforsowana; liczono jeszcze na to, że być może Trybunał Konstytucyjny uzna tutaj prawa obywatelskie (...), niestety TK nie stanął po stronie obywateli; zrobił to, co ucieszyło ówczesny rząd PO - mówił prezydent.

Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy; trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r., pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

REKLAMA

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r

Powiązany Artykuł

senat1200.jpg
Senat przyjął ustawę, która podwyższa najniższe emerytury - teraz pójdzie do prezydenta

Film - Sejm obniżył wiek emerytalny. Źródło: TVP INFO) 

pp/PAP/IAR

REKLAMA

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej