Większa efektywność i cyfryzacja: główne cele strategii ZUS do 2020 roku
W najbliższych latach ZUS chce rozwijać elektroniczne kanały dostępu do usług świadczonych dla swoich klientów i poprawiać efektywność kosztową. To główne cele opracowanej strategii do 2022 roku, mówi Michał Możdżonek, członek zarządu ZUS.
2016-12-21, 09:09
Posłuchaj
- Obsługa klienta powinna być możliwa np. w centrach handlowych, nie tylko w oddziałach ZUS. Powinniśmy mieć możliwość spotkania się z klientami w dowolnym miejscu, zarówno za pośrednictwem internetu, telefonu, jak i również kontaktu osobistego. Żeby to zrealizować, jest konieczność cyfryzacji związanej ze zmianą z podejścia papierowego do podejścia przetwarzania dokumentów cyfrowo. To jest największe wyzwanie, jakie stoi przed ZUS i wszystkimi jednostkami państwowymi w kolejnych latach – mówi Michał Możdżonek.
Michał Możdżonek Cyfryzacja to największe wyzwanie, jakie stoi przed ZUS i wszystkimi jednostkami państwowymi w kolejnych latach.
Synergia pomiędzy różnymi systemami i instytucjami
Tu kluczowe ma być dzielenie się infrastrukturą i synergia pomiędzy różnymi systemami.
- Infrastruktura tzn. serwerownie. Bardzo prozaiczny element. Każda z instytucji państwowych wykłada bardzo duże pieniądze w ostatnich latach na wytwarzanie tego. Tych serwerowni, jam mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska, kilkaset. Wystarczy zacząć się wymieniać pomiędzy instytucjami państwowymi. ZUS posiada doskonałą serwerownię, która może być miejscem również dla innych instytucji państwowych. Ale w zamian szuka tego samego, żeby nie budować zapasowego środka własnym sumptem, ale skorzystać z istniejących już rozwiązań – podkreśla gość radiowej Jedynki.
Korzyści dla przedsiębiorców
Większa efektywność i cyfryzacja ZUS to także spore korzyści m.in. dla przedsiębiorców, dla których czas to pieniądz.
REKLAMA
Korzyści te będą widoczne już wkrótce, tłumaczy Michał Możdżonek, który podaje przykład ostatniego projektu, e-składki.
- E-składka jest uproszczeniem dla płatników składek, czyli dla przedsiębiorców, w przelewach do ZUS. Zamiast czterech kont ma być jedno dedykowane konto. Zależy nam bardzo na tym, żeby płatnik był identyfikowany z nami w sposób bezpośredni. Każdy ma swoje konto u nas, swojego opiekuna, każdy wie, że może się zalogować na swój profil w internecie i ma możliwość sprawdzenia, kiedy dokonał wpłaty, czy ta wpłata została zrealizowana prawidłowo, żeby mógł pobrać zaświadczenie o niezaleganiu – mówi członek zarządu ZUS.
Zyskają również klienci indywidualni
Na lepszej cyfryzacji skorzysta też m.in. klient indywidualny.
- W przypadku świadczeniobiorcy bardzo nam zależy na tym, żeby obsługa zarówno telefoniczna, jak i internetowa następowała szybciej. W chwili obecnej staramy się, żeby klient mógł załatwić sprawę z dowolnego miejsca w Polsce, nie tylko w miejscu zamieszkania – zaznacza Michał Możdżonek.
REKLAMA
Usprawnienia już są wdrażane, to choćby system elektronicznego wystawiania zwolnień. Lekarze już mogą z tego rozwiązania korzystać. A przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych kolejne wyzwania związane z dostosowaniem sytemu informatycznego do zmian związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.
Elżbieta Szczerbak, awi
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA