Jak skutecznie oszczędzać?
Za nami święta, a przed nami jeszcze pożegnanie starego i przywitanie nowego roku. To także czas podsumowań i obietnic. Jak pokazują badania, najczęściej obiecujemy sobie, że rzucimy palenie, schudniemy, podszkolimy się w językach obcych, a dopiero na kolejnych miejscach, że zaczniemy regularnie oszczędzać.
2016-12-27, 09:17
Posłuchaj
Niestety w praktyce wygląda to jeszcze gorzej.
- Badania potwierdzają, że mamy bardzo słomiany zapał i trzy miesiące to jest i tak wynik doskonały. Duża część postanowień noworocznych staje się nieaktualna już w marcu, ale głównie dlatego, że podchodzimy do nich spontanicznie i bardzo chaotycznie. Obiecujemy sobie, że będziemy oszczędzać, ale nie wiemy, ile i jak, czyli jak to zrobić technicznie - mówi Tomasz Jaroszek z portalu doradca tv.
Udaje nam się oszczędzać, ale …
Ale jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej "Sukcesy i Porażki Polaków w 2016 roku" więcej było osób, które twierdziły, że udało im się zaoszczędzić, niż tych, którym to się nie udało.
- Z jednej strony 35 proc. Polaków twierdzi, że udało im się zaoszczędzić, z drugiej strony 26 proc. twierdzi, że nieudało się zaoszczędzić. Jeśli chodzi o dane liczbowe, na koniec trzeciego kwartału łączna wartość oszczędności Polaków to bilion 230 miliardów i to oznacza, że w porównaniu z rokiem 2015 mamy wzrost o około 7,8 proc. - mówi prof. Waldemar Rogowski ekspert BIK i SGH
… jest jeszcze wiele do zrobienia
Mimo to, wciąż problemem Polaków jest niska wiedza finansowa, bowiem większość środków trzymają w przysłowiowej skarpecie, bądź na nieoprocentowanych rachunkach.
- Polacy na rachunkach bankowych trzymają około 700 miliardów złotych. Ponad polowa leży na nieoprocentowanych ROR-ach. Tylko połowa to są depozyty oprocentowane, ale też głównie na krótki czas. Polacy oszczędzają głównie w krótkich terminach – mówi.
REKLAMA
To oznacza, że oszczędzamy głównie na konsumpcję, a nie z myślą o emeryturze.
- Polacy mówią, że oszczędzają na wyjazdy, bądź na wakacje, to jest bardzo modne wśród młodego pokolenia. Nie patrzy się długoterminowo – dodaje.
Jak zatem zacząć oszczędzać regularnie?
Zdaniem Tomasza Jaroszka zmiana nawyków i dobry plan, to połowa sukcesu.
- Czasem można to w dużej mierze zautomatyzować. Jeśli wiemy, że chcemy oszczędzać miesiąc w miesiąc, możemy zrobić zwykłe zlecenie stałe na przykład na 200 zł. Wtedy nie tyle nawyk, co komputer pomaga oszczędzać – radzi ekspert.
Kwoty mogą być i mniejsze, ważne jednak by oszczędzać systematycznie, bo jak mówi przysłowie, grosz do grosza a będzie kokosza.
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA
REKLAMA