CBA przedstawiło założenia nowego programu przeciwdziałania korupcji

Realne ograniczenie korupcji i podniesienie świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku - to główny cel rządowego programu przeciwdziałania korupcji na lata 2017-2019, którego założenia przedstawiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

2016-12-29, 17:01

CBA przedstawiło założenia nowego programu przeciwdziałania korupcji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: CBA

Rządowy program przeciwdziałania korupcji to główny instrument koordynacji krajowej polityki antykorupcyjnej. Jego celem jest ograniczenie korupcji poprzez wzmocnienie prewencji i edukacji zarówno w społeczeństwie, jak i w administracji publicznej oraz skuteczniejsze zwalczanie przestępczości korupcyjnej.

Powiązany Artykuł

cba 1200 free.jpg
Krakowskie sądy pod lupą CBA

- Głównym celem dokumentu ma być realne ograniczenie korupcji w kraju i podniesienie świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku. Program w nowej odsłonie ma być bardziej efektywny. Dokument ma zostać przyjęty w pierwszym półroczu 2017 roku - poinformowało w czwartek MSWiA.

TVP

Nowe propozycje zostały przedstawione przez przedstawicieli CBA na posiedzeniu międzyresortowego zespołu koordynującego wdrażanie programu.

REKLAMA

Osiem zadań programu

Powiązany Artykuł

konto bankowe bezpieczenstwo 1200.jpg
Ma powstać Centralna Baza Rachunków. Rząd walczy z oszustwami podatkowymi

W dokumencie wymieniono osiem głównych zadań programu, w tym "wypracowanie zasad osłony systemu tworzenia prawa, a także najważniejszych zamówień publicznych i procesów prywatyzacyjnych" oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie przeciwdziałania i zwalczania korupcji.

W sierpniu 2016 roku rządowy program przeciwdziałania korupcji na lata 2014-19 oceniła Najwyższa Izba Kontroli uznając, że był on wdrażany zgodnie z założeniami, ale z opóźnieniami. NIK sformułowała wnioski dla premiera i międzyresortowego zespołu koordynującego wdrażanie programu.

TVP Info

Formułując wnioski z kontroli dla szefa rządu NIK uznała za niezbędne dostosowanie uchwał i zarządzeń określających działanie rządowego programu przeciwdziałania korupcji do aktualnych przepisów określających szczegółowe zakresy działań poszczególnych ministrów.

REKLAMA

Indeks Percepcji Korupcji 2015

Międzyresortowemu zespołowi NIK zaleciła m. in. zorganizowanie systemu wymiany informacji i współpracy w urzędach administracji rządowej realizujących program w celu upowszechniania uzyskanych rezultatów i zwiększania świadomości antykorupcyjnej wśród urzędników.

TVP Info

W styczniu 2016 r. Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji 2015. W najnowszej edycji Polska z wynikiem 62 punktów uplasowała się na 30. pozycji, co oznacza awans o 5 miejsc w stosunku do zestawienia z 2014 r. Ponownie na czele stawki znalazła się Dania z wynikiem 91 punktów, a na kolejnych miejscach uplasowały się Finlandia (90 punktów) i Szwecja (89 punktów). Ranking zamykają państwa uznawane za najbardziej skorumpowane. W tym roku są to: Somalia (8 punktów), Korea Północna (8 punktów) oraz Afganistan (11 punktów).

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej