Przyszły rok dobry dla budowlanki, gorszy dla górnictwa i energetyki
Przyszły rok powinien być udany dla firm z sektora deweloperów mieszkaniowych, budowlanego, medialnego i telekomunikacyjnego - oceniają analitycy Haitong Banku.
2016-12-30, 17:04
Posłuchaj
Ich zdaniem, to te sektory będą cenione przez inwestorów giełdowych i to one skorzystają między innymi na środkach unijnych, które w przyszłym roku mają napłynąć do nas szerszym strumieniem.
Dla inwestorów ważne wykonanie przyszłorocznego budżetu
̶ W przyszłym roku inwestorzy będą się przyglądać między innymi wykonaniu budżetu państwa - mówi Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haiting Banku.
I podkreśla perspektywę jego wykonania z dosyć dużym deficytem, który w ocenie analityka, nie pozostawia dużego pola do pomyłki i dosyć optymistyczne założenia wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6 proc.
Ważnymi czynnikami będą też powrót inflacji i ewentualna podwyżka stóp procentowych, poza tym reforma OFE, a także rozkwit inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych.
Środki unijne pomogą sektorowi budowlanemu i informatycznemu
I o tych ostatnich mówi, że wpłyną one pozytywnie na rozwój kilku sektorów, a wśród nich - budowlanego i informatycznego.
2016 roku branża budowlana nie może zaliczyć do szczególnie udanych
Inwestycje współfinansowane ze środków unijnych zaczęły się z poślizgiem.
̶ I stąd też ten rok nie był dla branży budowlanej najlepszy - podkreśla Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Jak wyjaśnia, rok był słaby dla branży pod względem portfela zamówień, tak dla dużych jak i średnich firm.
REKLAMA
Branża budowlane rozkwitnie dzięki unijnym środkom
Dobre czasy dla budowlanki mają się zacząć w drugiej połowie przyszłego roku, a rozkręcić w 2018 i 2019 r. właśnie dzięki środkom unijnym
Jak podkreśla, w tym czasie w krótkim czasie trafi na rynek, głównie zamówień publicznych, bardzo duży zastrzyk środków.
̶ Mówimy w przypadku dróg i kolei o kwotach przekraczających 200 mld zł. A to oznacza wzrost zatrudnienia w branży budowlanej, zwiększenie siły nabywczej osób w niej zatrudnionych i branżach pokrewnych – mówi gość radiowej Jedynki.
Zapowiada się niezły rok dla deweloperów mieszkaniowych
̶ Przyszły rok zapowiada się obiecująco dla deweloperów mieszkaniowych, i w tym przypadku będzie to kontynuacja dobrej passy z tego roku, mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Jak podkreśla, już w 2016 r. pobijemy rekord 25-lecia pod względem liczby sprzedanych mieszkań.
̶ W przyszłym roku raczej trudno będzie pobić tegoroczny wynik, ale optymizmem napawają: niskie stopy procentowe i utrzymujące się niskie bezrobocie – mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
Deweloperzy liczą na rządowy program mieszkaniowy
Nawet jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, to - zdaniem Konrada Płochockiego - nie powinno to zahamować wzrostów na rynku mieszkaniowym. Na sprzedaż nowych mieszkań nie wpłynie też program Mieszkanie Plus. Deweloperzy zamierzają wręcz na programie skorzystać.
̶ Jak wynika z ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, znajduje się w nim miejsce dla prywatnych przedsiębiorców – podkreśla gość Polskiego Radia.
̶ Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał wybudować mieszkania na wynajem zgodnie z rygorami narzuconymi przez ustawę, to będzie mógł kupować grunty z NFM, aby budować mieszkania na wynajem – mówi Konrad Płochocki.
W tym roku deweloperzy wybudowali ok. 75 tys. mieszkań.
Przyszły rok gorszy dla sektora energetycznego, górniczego i detalicznego
Przyszły rok - wg analityków Haiting Banku - może być natomiast trudny dla sektora detalicznego, energetycznego i górnictwa.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, jk
Polecane
REKLAMA