Ministerstwo Skarbu Państwa przeszło do historii. Jak wygląda teraz nadzór nad państwowymi spółkami?
Spółki państwowe obudziły się dzisiaj w nowej rzeczywistości. 1 stycznia 2017 roku przestało istnieć Ministerstwo Skarbu Państwa, a rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnić teraz prezes Rady Ministrów, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW, członek rad nadzorczych, między innymi PKN Orlen.
2017-01-02, 12:30
Posłuchaj
- Mając na względzie nowe przepisy, trzeba powiedzieć tak: premier jest absolutnie liderem, jeśli chodzi o zarządzanie spółkami. Niemniej jednak, jak ustawa mówi, może przekazać innemu członkowi Rady Ministrów swoje uprawnienia w zakresie nadzoru. Chodzi przede wszystkim o głosowanie z akcji bądź udziałów w spółkach, delegowanie osób tam, gdzie to przewidują statuty, bezpośrednio do rad nadzorczych czy zarządów. Te uprawnienia może przekazać innym ministrom, a od strony technicznej będzie to rozporządzenie Rady Ministrów, czyli całego rządu, w którym te spółki zostaną wyraźnie określone, również nie dowolnie. Będzie się to odbywało z uwzględnieniem przedmiotu działalności spółki oraz kompetencji danego ministra, co z kolei też wynika z oddzielnych przepisów – wyjaśnia Radosław Kwaśnicki.
Utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa
Przewidziano również utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa - jako ciała doradczego dla Prezesa Rady Ministrów. Zadaniem Rady będzie kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego.
- Z całą pewnością pozytywnie trzeba ocenić powołanie tej Rady, w której kompetencji będzie między innymi opiniowanie kandydatów zgłaszanych przez ministrów czy premiera do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, bądź państwowych osób prawnych. Co więcej ta Rada będzie mogła na wniosek np. rady nadzorczej również zaopiniować kandydatów do zarządów spółek – podkreśla gość Polskiego Radia 24.
Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie minister rozwoju) oraz minister właściwy ds. energii (minister energii).
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA