"Odzyskiwanie dzieł sztuki jest pracą zbiorową"

Ogólnopolski rejestr utraconych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji, wśród nich są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki staraniom ministerstwa kultury do kraju powróciło w ostatnich latach kilkadziesiąt cennych obiektów. Gośćmi audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu były pracownice Wydziału ds. Strat Wojennych MKiDN: Elżbieta Rogowska, Karina Chabowska i Katarzyna Zielińska.

2017-01-02, 07:30

"Odzyskiwanie dzieł sztuki jest pracą zbiorową"
Elżbieta Rogowska, Katarzyna Zielińska i Karina Chabowska/fot.PR24/PJ

Posłuchaj

02.01.2017 Elżbieta Rogowska: Odzyskiwane dzieła sztuki pokazywane w prasie czy telewizji są skutkiem wielu miesięcy i lat współpracy wielu osób i instytucji
+
Dodaj do playlisty

Naczelniczka Wydziału ds. Strat Wojennych Elżbieta Rogowska mówiła nad czym pracuje ta instytucja. – Wydział zajmuje się dokumentowaniem ruchomych dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej, czyli dziełami sztuki zarekwirowanymi z kolekcji prywatnych, państwowych i kościelnych, poszukiwaniem tych dóbr na całym świecie oraz działaniami zmierzającymi do ich odzyskania – wyjaśniała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała Karina Chabowska, przekonanie, że wszelkie dobra utracone podczas II wojny światowej znajdują się w Niemczech jest mitem. – Skala przemieszczeń, jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej, jest znacznie większa. W tym momencie, tyle lat po wojnie, tych obiektów możemy właściwie szukać wszędzie. Najwięcej z nich znajduje się zapewne w Rosji, reszta w wyniku sprzedaży trafiła na rynek sztuki – powiedziała Karina Chabowska.

Elżbieta Rogowska przybliżała też metodę pracy wydziału oraz wskazywała, że każdy może wspomagać instytucję jako wolontariusz. – Tak naprawdę staramy się prowadzić te poszukiwania osobiście, monitorując codziennie światowy rynek sztuki, ale przede wszystkim przez wolontariuszy, którzy oglądają utracone dzieła przez serwis www.dzielautracone.gov.pl, i dzięki temu stają się wyczuleni na tę tematykę przy obcowaniu z rynkiem sztuki – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/kk

Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 02.01.2017

Godzina emisji: 05.15

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej