Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami ponad 500 miast i miejscowości całej Polski

W piątek obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego. Widowiskowym orszakom Trzech Króli w tym roku towarzyszyło hasło "pokój i dobro", będące franciszkańskim pozdrowieniem.

2017-01-07, 07:42

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami ponad 500 miast i miejscowości całej Polski

Posłuchaj

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami ponad 500 miejscowości. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W największym orszaku - z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego - przeszli mieszkańcy Warszawy. Korowód poprowadzili rodzice i dzieci z 20 stołecznych szkół i przedszkoli. Nawiązując do hasła tegorocznych uroczystości metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zwrócił się do wiernych o modlitwę i pomoc dla ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.


TVN24/x-news

Podczas uroczystości na Wawelu kończący posługę metropolity krakowskiego kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował do rodaków, by nie pogrążali się w jałowych sporach politycznych. w swojej homilii podkreślił, że Trzej Królowie są symbolem "cywilizacji dobra, wzajemnego szacunku, społecznego dialogu i braterstwa". Trzy pochody - każdy prowadzony przez jednego z mędrców wyruszyły z różnych części miasta i symbolizowały Europę, Azję i Afrykę. Wszystkie w południe spotkały się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie.

Tysiące mieszkańców Łodzi przyciągnął orszak, który przeszedł ulicą Piotrkowską. W trakcie drogi do żywej szopki przy archikatedrze uczestnicy festynu brali udział w jasełkach odgrywanych w różnych punktach ulicy.


Powiązany Artykuł

dudacieszyn1200.jpg
"Pokoju i dobra potrzebuje każdy człowiek"

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w uroczystościach wzięli udział w Cieszynie. Po mszy w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny para prezydencka przeszła w orszaku na cieszyński rynek. Na jego czele również szli trzej królowie w otoczeniu legionistów, pastuszków i aniołów. Na cieszyńskim rynku odbyły się jasełka, konkurs świątecznych strojów, śpiewano kolędy.

REKLAMA



Podczas okolicznościowego przemówienia prezydent podkreślił wyjątkowy charakter cieszyńskich uroczystości. Zwrócił uwagę na wielokulturowy wymiar święta, które zgromadziło zarówno katolików, którzy obchodzą w tym roku 25-lecie erygowania diecezji bielsko-żywieckiej, jak i ewangelików wkraczających w 500. jubileuszowy rok Reformacji.


TVN24/x-news

Podczas uroczystości na Placu Świętego Piotra papież Franciszek wyróżnił w sposób szczególny orszak, który przeszedł ulicami stolicy Polski. Zapewnił biorące w nim udział rodziny i dzieci o swoim błogosławieństwie

Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia.

REKLAMA


Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper – kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do dziś. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

Od siedmiu lat święto Trzech Króli jest w Polsce ustawowym dniem wolnym od pracy.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej