Reforma edukacji. Dziś prezydent podejmie decyzję
Prezydent Andrzej Duda podejmie dziś decyzję w sprawie reformy edukacji, która przewiduje między innymi likwidację gimnazjów. Nowy system ma się składać z 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum a także z dwustopniowych szkół branżowych i szkół policealnych. Od nowego roku szkolnego reforma ma stopniowo wchodzić w życie.
2017-01-09, 06:59
Posłuchaj
Prezydent podejmie decyzję w sprawie reformy edukacji. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)
Dodaj do playlisty
Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.
W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 roku gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.
Zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Gimnazja zostaną zlikwidowane.
Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 roku. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.
FILM: Najwyższa jakość edukacji w bezpiecznej, małej lub dużej, szkole; tej w mieście i tej na wsi, bez względu na status materialny rodziców, z doskonalącym się nauczycielem - to jest nasz podstawowy cel – mówiła podczas konferencji podsumowującej rok rządu PiS minister edukacji Anna Zalewska.
REKLAMA
tvp.info
Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 roku. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.
Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.
Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie pisać będą egzamin ósmoklasisty. Będzie on obejmował trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadpodstawowej.
W ustawie zdecydowano także, że kształcenie dwujęzyczne będzie mogło być prowadzone w klasie VII i VIII oraz w liceach ogólnokształcących. Obecnie klasy dwujęzyczne i międzynarodowe są w gimnazjach i liceach. Przy liceach prowadzących kształcenie dwujęzyczne będą mogły być tworzone "klasy zerowe" dla uczniów, którzy będą chcieli w ten sposób się kształcić, a nie mogli chodzić do klas dwujęzycznych w szkole podstawowej.
pp
REKLAMA