Indie: ruszył VIII Szczyt Gospodarczy z udziałem przedstawicieli polskiego rządu

Profesor Piotr Gliński podkreślał, że Indie to wyjątkowy partner gospodarczy. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w oficjalnym otwarciu "VIII Szczytu Gospodarczego w Gudżaracie" w Indiach. Piotr Gliński stoi na czele polskiej delegacji, w skład której wchodzą przedstawiciele rządu oraz kilkudziesięciu przedsiębiorców promujących polską gospodarkę.

2017-01-10, 16:23

Indie: ruszył VIII Szczyt Gospodarczy z udziałem przedstawicieli polskiego rządu

Posłuchaj

Profesor Piotr Gliński podkreślał, że Indie to wyjątkowy partner gospodarczy. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W tym wydarzeniu uczestniczy ponad 10 tysięcy przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów.

Podczas otwarcia konferencji premier Indii Narendra Modi podziękował krajom partnerskim szczytu w tym Polsce i podkreślał zarówno niezwykłość stanu Gudżarat jak i całych Indii. Premier Modi mówił, że Gudżarat to ziemia Mahatmy Gandhiego i reprezentuje również biznesowego ducha całych Indii. Zdaniem Modiego, Indie stały się najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie pomimo globalnego kryzysu ekonomicznego i są drugim największym krajem pod względem liczby naukowców i inżynierów.

Powiązany Artykuł

Piotr Gliński.jpg
Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Indiach. Rozmowy o dwustronnej współpracy

Wicepremier Piotr Gliński zapewniał, że gospodarka Polski rozwija się dynamicznie, jest otwarta jest na kapitał i nowe pomysły, zależy jej na rozwoju współpracy regionalnej. Dlatego marszałkowie województw mazowieckiego i podkarpackiego jutro złożą podpisy na umowach o współpracy z regionem Gudżarat. Umowy te zdaniem wicepremiera, z pewnością stanowić będą kompleksowe, obopólne korzyści i staną się narzędziem rozwoju biznesu oraz inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także przyczynią się do rozwoju pozytywnego klimatu dla inwestycji.

Miliardy euro wzajemnych inwestycji

Wicepremier przypomniał, że w ciągu minionej dekady Polska zainwestowała w Indiach 300 milionów euro zaś Indie w Polsce- 2 miliardy euro. ponieważ stanowi jedno z trzech najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji w Europie. Ma, zdaniem wicepremiera również wiele innych zalet, w tym doskonale wykształcone społeczeństwo oraz strategiczne położenie w sercu Europy. Polska, jak mówił profesor Gliński, to kraj nieograniczonych możliwości również dla indyjskich kontrahentów i inwestorów.

REKLAMA

Wicepremier Gliński podkreślał też potrzebę wspólnej walki z terroryzmem i wyraził nadzieję, że wspólne wartości tolerancji i demokracji, które łączą Polskę i Indie stanowić będą podstawę dla owocnej współpracy. Piotr Gliński wyraził również nadzieję, że oba nasze kraje wkrótce staną się rotacyjnymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i będą mogły angażować się w proces utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej