Rekordowa liczba skradzionych dokumentów. Jak nie dać się okraść?
W minionym roku padł rekord w zastrzeganiu utraconych dokumentów. I choć jeszcze nie spłynęły oficjalne dane za wszystkie 12 miesięcy ub.r. to tylko w III kwartale do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiło ponad 39 tys. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy.
2017-01-13, 10:41
Posłuchaj
Z roku na rok rośnie liczba zastrzeganych dokumentów.
- W pierwszych latach funkcjonowania systemu zastrzegane było około 40 tys. dokumentów rocznie, a w ciągu ostatnich 5-6 lat te kwoty przekraczają znacznie 100 tys.. To oznaczam, że przez 19 lat działania systemu trafiło do niego 1,5 mln dokumentów, przede wszystkie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty - mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich.
Co zrobić?
Po utracie dokumentów należy jak najszybciej je zastrzec.
- Prędzej, czy później to spotyka każdego, jednak bardzo ważne jest, jak się po tym zachowamy. Pierwszym krokiem jest pójście do banku i zastrzeżenie dokumentu. Trzeba to zrobić najszybciej jak to jest możliwe, dotyczy to również osób, które nie korzystają z usług bankowych. Wystarczy iść do najbliższej placówki jakiegokolwiek banku - dodaje Grzegorz Kondek.
REKLAMA
Dotkliwe konsekwencje
A niezastrzeżenie utraconych dokumentów, może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami - przekonuje Alina Stahl z Biura Informacji Kredytowej.
- Pomysłów na to, co zrobić z danymi jest wiele. Możemy pewnego dnia obudzić się z informacją, że posiadamy ogromny kredyt w banku, może być też tak, że będziemy musieli spłacać raty za sprzęt, którego nie kupiliśmy lub za mieszkanie, którego nie wynajęliśmy. Mogą być również popełnione różnego rodzaju czyny przestępcze – wyjaśnia rozmówczyni.
W przypadku takich sytuacji, udowodnienie, że nie zaciągało się zobowiązania finansowego i wytłumaczenie, że padliśmy ofiarą przestępców, może być trudne i czasochłonne
- Po tym jak zastrzeżemy dokument trafi od do wszystkich banków w Polsce, operatorów komórkowych, do tysięcy innych firm, które korzystają z systemu zastrzeżonych dokumentów – dodaje.
REKLAMA
System jest nadal niedoskonały
I choć w systemie, rejestrujemy coraz więcej utraconych dokumentów, to wciąż nie jest on doskonały - bowiem automatycznie nie trafiają do niego stare, nieważne już dokumenty - a tak powinno się dziać w przypadku wyrabiania nowych w urzędzie. Oszustom też nie brakuje nowych pomysłów na wykorzystanie naszych danych.
Tylko w III kw. ub.r. próbowano łącznie wyłudzić prawie 65 mln zł – wykryto ponad 1,5 tys. przypadków wykorzystania kradzionej tożsamości przy tym procederze. A statystycznie do bazy trafiało 425 nowych dokumentów dziennie.
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA