Litwa, Łotwa i Estonia: nie jesteśmy republikami postsowieckimi

Na początku stycznia ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie". Wskazywali w liście, że „państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli”. O sytuacji w tych krajach mówił w audycji 7 Dni Wschód Dominik Wilczewski z Przeglądu Bałtyckiego.

2017-01-15, 14:50

Litwa, Łotwa i Estonia: nie jesteśmy republikami postsowieckimi
Państwa bałtyckie chcą zerwać z sowiecką przeszłością zacieśniając stosunki z NATO i Stanami Zjednoczonymi. Zdjęcie żołnierz na otwarciu szkoły wojskowej NATO na Łotwie w Adazi/fot.flickr/U.S. Army Europe

Posłuchaj

15.01.2017 Sytuacja w państwach nadbałtyckich. Gość: Dominik Wilczewski z Przeglądu Bałtyckiego
+
Dodaj do playlisty

Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji. Apel ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik "Die Zeit" w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.

Dominik Wilczewski mówił, że „trudno za tymi czasami tęsknić, jeśli się wspomni deportacje, prześladowania, czy walkę partyzancką przeciwko Sowietom”. Jego zdaniem, to konsekwentne działanie i polityka historyczna pamięci. – To oficjalna narracja z którą się nie polemizuje. Też nie jest to, z czym kraje bałtyckie chciałyby być kojarzone. Od lat 90. konsekwentnie dążyły do integracji z Europą, NATO – wyjaśniał.

Gość dodał, że postrzeganie tych krajów, jako republik postsowieckich, niekorzystnie wpływa na ich wizerunek gospodarczy. – Kraj, w którym prawdopodobnie panuje korupcja, trzeba się układać z szarą strefą, to też nie jest cos, co przyciąga inwestorów zagranicznych – wskazywał.

Wilczewski ocenił, że sentyment za czasami minionymi może jednak występować w środowiskach mniejszości rosyjskojęzycznych. – Bardziej chodzi nie tyle o kwestie polityczne, co poczucie bezpieczeństwa socjalnego, oczekiwanie, że władza będzie rozwiązywać problemy społeczne – tłumaczył.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.  

Polskie Radio 24/ip

7 Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________  

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 10:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej