Dotacje do kotłów i lepsza jakość paliwa? Rząd zajął się problemem smogu
We wtorek po godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zajmie się m.in. propozycjami działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Ministrowie mają też zdecydować o powołaniu Krajowego Ośrodka Rolnictwa monitorującego obrót ziemią rolną.
2017-01-17, 12:45
Posłuchaj
Rekomendacje w sprawie "działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza" zostały opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wnioskowała o to premier Beata Szydło po tym, gdy w zeszłym tygodniu stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu przekroczyło normy, w niektórych miastach wielokrotnie.
- Rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wymagają przede wszystkim rozłożenia w czasie i harmonogramu. To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie - podkreśliła premier na konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu.
Powiązany Artykuł
Alarm smogowy
Wśród rekomendacji Komitetu Ekonomicznego znalazło się m.in. wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów oraz dla paliw, którymi można palić w piecach, poprawa ocieplenia budynków, dotacje do ekologicznych pieców. Rząd chce ponadto upowszechniać badania jakości powietrza. Rozporządzenia dotyczące norm dla paliw i kotłów mają być gotowe już na sezon grzewczy 2017/2018.
Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego wicepremier Mateusz Morawiecki mówił też wcześniej o specjalnym programie "Czyste Powietrze". Według niego nie są przewidywane kary dla tych, którzy korzystają ze starych pieców.
Nowelizacja Kodeksu Pracy
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się też projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przygotowanym przez partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. Chodzi o wydłużenie z 7 do 21 dni terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy, a także o przyjęcie regulacji promujących alternatywne metody rozwiązywania sporów.
REKLAMA
Projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku informowania pracowników o możliwości polubownego rozstrzygania sporów poprzez między innymi wystąpienie z wnioskiem o mediację. Byłaby ona prowadzona na podstawie zawartej przez strony umowy.
Według partnerów społecznych, promowanie mediacji między pracownikiem a pracodawcą jest korzystne i potrzebne ze względu na dużą liczbę spraw wpływających do sądów pracy. Przez to postępowania trwają niekiedy nawet kilka lat. Mediacja jest więc efektywniejsza - zarówno pod względem kosztów, jak i czasu.
Rada Dialogu Społecznego podjęła uchwałę w tej sprawie w październiku ubiegłego roku. Projekt przedstawiła resortowi rodziny, pracy i polityki społecznej, a resort skierował go do Rady Ministrów. Jeśli rząd pozytywnie zaopiniuje projekt, to trafi on do Sejmu.
Rząd zaopiniuje projekt powstania KOWR-u
Rada Ministrów zaopiniuje dziś także projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i przepisy wprowadzające. To nowa instytucja mająca podlegać ministrowi rolnictwa i odpowiadać za krajowe mechanizmy wsparcia obszarów wiejskich.
REKLAMA
KOWR ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych oraz wszystkie niefinansowe funkcje Agencji Rynku Rolnego. Kompetencje płacowe wykonywać ma natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - największa tego typu instytucja płatnicza w Europie.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wyjaśniał potrzebę zmian funkcjonowania agencji podczas podsumowania roku rządu. - Do potrzeb, jakie występują w związku ze zmieniającym się prawem unijnym i krajowym, tworzymy generalnie dwa piony z tych instytucji, które już funkcjonują. Jeden będzie miał charakter płatniczy, drugi rozwojowy. Jego celem będzie planowanie owego rozwoju i współpraca z gminami w zakresie obszarów wiejskich - mówił minister.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał zmiany w funkcjonowaniu agencji rolnych jeszcze w 2015 roku. Początkowo powołana miała zostać Agencja Rozwoju Obszarów Wiejskich o podobnym zakresie kompetencji, co KOWR. Projekt omawiany dziś przez rząd miałby wejść w życie od początku lipca.
Trwają również prace nad projektem powstania Inspekcji Żywności i Weterynarii. Miałaby ona przejąć całość lub część kompetencji z pięciu dziś funkcjonujących podmiotów.
REKLAMA
kh
REKLAMA