Innowacyjne firmy mają szansę na preferencyjny kredyt

20 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej, trzeciej edycji programu "Kredyt na innowacje technologiczne".

2017-01-18, 12:11

Innowacyjne firmy mają szansę na preferencyjny kredyt
Przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę będzie brana przede wszystkim innowacyjność samej technologii . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O kredytach dla innowacyjnych firm w Polskim Radiu 24 mówi Krzysztof Hoffman z Banku Gospodarstwa Krajowego (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

To szansa dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na uzyskanie wsparcia na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

- Kredyt przeznaczony jest dla przedsiębiorców wdrażających nowe technologie, w efekcie na rynku ma pojawić się nowy, bądź ulepszony produkt lub usługa. Proces aplikacji zaczyna się 20 lutego - mówi Krzysztof Hoffman z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ile można dostać?

W obecnej edycji programu, łączna kwota środków do rozdysponowania wynosi 400 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania natomiast to 6 mln zł

- O kredyt można ubiegać się w banku kredytującym, BGK ma podpisane 18 umów z bankami. Kiedy przedsiębiorca będzie posiadał promesę premii technologicznej może złożyć od 20 lutego do 29 marca wniosek w wersji elektronicznej na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia gość.

Kluczowa jest innowacyjność..
 
Przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę będzie brana przede wszystkim innowacyjność samej technologii - mówi gość PR24.

REKLAMA

… i ekologia

- Istotny będzie również fakt, czy produkt będzie nowy w skali Rzeczpospolitej. Pod uwagę będą brane także kwestie środowiskowe – dodaje.
 Częściowa spłata kredytu

Warto pamiętać, że dofinansowanie z programu przyznawane jest przedsiębiorcom w formie częściowej spłaty kredytu.

- Wnioskodawca finansując swój produkt korzysta z kredytu na innowacje technologiczne udzielanego przez jeden z banków komercyjnych. Po zrealizowaniu inwestycji lub również w trakcie realizacji BGK może częściowo lub nawet w całości spłacić ten kredyt w formie premii technologicznej – wyjaśnia.
 
Trzecia edycja programu to szansa również dla firm, które nie uzyskały wcześniej wystarczającej liczby punktów, by otrzymać dofinansowanie.

W ramach dwóch pierwszych konkursów do BGK wpłynęło blisko tysiąc wniosków, przy czym w pierwszej edycji przyznano prawie 200 dofinansowań na kwotę ok. 753 mln zł.

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej