Repolonizacja ciepłowni: francuskie firmy negocjują z polskim rządem
Kilka elektrowni i elektrociepłowni czekają w najbliższym czasie zmiany właścicielskie. Wycofują się z nich zagraniczni inwestorzy, a wchodzą spółki skarbu państwa.
2017-01-20, 18:14
Posłuchaj
To element szerszej strategii repolonizacji, która dotyczy już nie tylko sektora bankowego, ale także energetycznego.
Przed końcem roku dowiedzieliśmy się, że Enea kupuje Elektrownię Połaniec, która należy do francuskiego koncernu Engie.
Prawdopodobnie też elektrownia Rybnik i kilka elektrociepłowni, m.in w Toruniu i Krakowie trafią z rąk francuskiego EDFu do konsorcjum polskich spółek energetycznych.
- Francuska firma przed długi czas zamierzała odsprzedać swoje aktywa inwestorom zagranicznym. Ministerstwo Energii sprzeciwiało się temu pomysłowi, ostatecznie EDF prowadzi negocjacje, by odsprzedać aktywa do polskich spółek energetyczny – mówi Aleksander Śniegocki z instytutu WISE Europa.
Zmiany własnościowe
Zagraniczni inwestorzy są obecni w polskiej energetyce, ale już w coraz mniejszym stopniu - mówi Justyna Piszczatowska z portalu Wysokienapiecie.pl.
- W ostatnich latach wycofał się na przykład szwedzki Vattenfall, który był właścicielem elektrociepłowni w Warszawie i Górnośląskiego Zakładu Energetycznego. To była spektakularna transakcja za 6 mld zł. Na dziś mamy EDF, GDF Suez, jeszcze firmy z aktywami ciepłowniczymi, takie jak na przykład Veolia, maja one jednak niewielki udział w rynku – podkreśla rozmówczyni.
REKLAMA
Bo więcej firm na rynku i większa konkurencja to dla konsumentów niższe ceny i wyższa jakość usług.
Z drugiej strony, francuscy inwestorzy aktywów w Polsce się pozbywają, więc rząd korzysta z tego i chce je kupić - mówił w grudniu minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Ministerstwo energii chce repolonizacji, bo powołuje się na bezpieczeństwo energetyczne, ale też dbanie o polskie interesy. Tak by elektrownie i elektrociepłownie kupowały polski węgiel. Z punktu widzenia biznesowego nie jest to jednak opłacalne - mówi Justyna Piszczatowska.
Wzrosną rachunki za prąd
Zakupy polskich spółek energetycznych mogą się więc odbić na rachunkach odbiorców energii elektrycznej.
Jak mówi Aleksander Śniegocki, rząd stawia też wszystko na jedną kartę - na węgiel.
EDF Polska została wpisana na listę spółek strategicznych. Jak mówił minister Tchórzewski, nie można dopuścić do tego, aby właściciele energetyki w Polsce byli nieprzewidywalni. Musimy mieć zidentyfikowanych właścicieli i wiedzieć na jaki czas inwestują, kim są i jak pewne są ich pieniądze.
Zakup elektrowni i elektrociepłowni należących do francuskiego EDFu może być wydatkiem rzędu miliarda euro.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA