Negatywne skutki nadmiernego spożycia gumy do żucia

Zwykle kojarzona jest z odświeżaniem oddechu i higieną jamy ustnej w sytuacjach, kiedy nie możemy umyć zębów. Gdy po gumę do żucia sięgamy sporadycznie, możemy dostrzec jej zalety, ale jeśli jej nadużywamy, możemy sobie zaszkodzić.

2017-01-27, 15:02

Negatywne skutki nadmiernego spożycia gumy do żucia
Nadmiar gumy do żucia może przynieść więcej szkód niż pożytku.Foto: Dean Drobot/Shutterstock.com

Rzeczywiście guma jest dobrym rozwiązaniem, gdy spożywamy posiłek poza domem i nie mamy możliwości wyczyszczenia zębów. Miętowy listek stymuluje wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy powstałe w jamie ustnej i pomaga usunąć resztki jedzenia. Dodatkowo, działa też antybakteryjnie. Aby żucie było dla nas korzystne, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się tego robić dłużej niż 10-15 minut. Ten czas w zupełności wystarczy, aby przywrócić neutralne pH jamy ustnej. Po dłuższym czasie żucia drażetki zaczynają się w niej gromadzić bakterie.

Powiązany Artykuł

zęby usta uśmiech 1280.jpg
Sposoby na wybielenie zębów

Obciążanie mięśni twarzy

Czynność żucia wymaga wysiłku mięśni twarzy. Zbyt długie i zbyt częste żucie gumy nienaturalnie obciąża staw skroniowo-żuchwowy. Może dojść do przerostu mięśni żwaczy, a u osób przyzwyczajonych do żucia z jednej strony szczęki - do asymetrii twarzy.

Zgrzytanie zębami

Przerost mięśni żwaczy spowodowany właśnie żuciem gumy może doprowadzić także do innej dolegliwości, a mianowicie bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytania zębami w nocy. Tego schorzenia nie wolno lekceważyć, bo ciągnie za sobą kolejne. Może dojść do zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego, będące rezultatem ścierania kłów podczas intensywnego zgrzytania.

Foto: Hans/Pixabay.com

REKLAMA

Efekt przeczyszczający

Na każdym opakowaniu gumy znajdziemy informacje o tym skutku ubocznym. Efekt przeczyszczający jest konsekwencją obecności słodzików takich jak ksylitol, sorbitol czy fenyloalanina. Oczywiście kiedy żujemy jedną czy dwie drażetki, nic się nie stanie. Jednak jeśli wykorzystamy ich wiele, organizm może odczuć nadmiar wymienionych substancji.

Problemy przewodu pokarmowego

Podczas żucia gumy wysyłane są sygnały, że do organizmu wprowadzony będzie pokarm, co stymuluje produkcję enzymów i kwasów wykorzystywanych w procesie trawienia. Długotrwałe żucie gumy może doprowadzić do nadprodukcji kwasu żołądkowego, a to zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Ponadto żując gumę przełykamy więcej powietrza, które może przyczynić się do powstawania wzdęć, bólu brzucha, a nawet zespołu jelita drażliwego.

Powiązany Artykuł

soda oczyszczona 1280.jpg
Nietypowe właściwości sody oczyszczonej

Zagrożenie dla zębów

Nawet bez cukrowe gumy mogą powodować uszkodzenie zębów, ponieważ zawierają kwaśne aromaty mogące powodować erozję. Jest to proces przyrostowego odwapnienia zębów, który powoduje ich rozpuszczenie. U osób mających wypełnienia z rtęcią, żucie gumy może spowodować uwolnienie tej neurotoksyny. Badania wykazały, że żucie gumy przyspiesza uwalnianie rtęci z wypełnień dentystycznych amalgamatowych. 


Jeśli spożywamy gumę z umiarem, możemy mówić o jej zaletach, ale trzeba pamiętać, że żadna drażetka, pastylka czy listek nie zastąpią nam szczotkowania zębów. A żucie jednej gumy za drugą – tak jak wiele używek czy czynności – może uzależnić.

REKLAMA

 

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej