"Dobranoc, Auschwitz". Losy byłych więźniów obozu
Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i wciąż mają dużo do opowiedzenia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski, autorzy książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach". Na naszej antenie opowiadali o historiach pięciu ludzi, którzy przeżyli piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego.
2017-01-27, 17:07
Posłuchaj
– Mieliśmy poczucie, że to może być ostatni moment, by mieć możliwość rozmowy z osobami, które bezpośrednio doświadczyły Auschwitz – mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Wójcik o kulisach powstawania reportażu. Jak opowiadał na naszej antenie z kolei Maciej Zdziarski, "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" to książka o różnych osobach, które połączył obóz.
Autorzy w swojej książce opisują losy – wojenne i powojenne – pięciu byłych więźniów obozu w Auschwitz. Większość z nich to pokolenie ówczesnych dwudziestolatków, urodzonych w latach 20. XX wieku. Wśród bohaterów reportażu jest m.in. Józef Paczyński, który trafił do Oświęcimia pierwszym transportem i pozostał w obozie aż do samego końca.
– Niski numer, 121, dał mu swego rodzaju szczególną pozycję w Auschwitz. Był członkiem komanda, które organizowało usługi fryzjersko-kosmetyczne dla esesmanów. Sam Józef Paczyński był fryzjerem Rudolfa Hössa. Przez całe życie musiał później odpowiadać na pytanie, dlaczego nie poderżnął brzytwą gardła komendantowi obozu – relacjonował Maciej Zdziarski.
Bohaterowie książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" to również Karol Tendera, który walczy przeciwko określeniom "polskie obozy zagłady", Marceli Godlewski, któremu udało się uciec z Auschwitz, Stefan Lipniak, który w obozie spędził prawie cztery lata i Lidia Maksymowicz, która jako dziecko była poddawana eksperymentom dra Mengele.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Polskie Radio 24/mp
---------------------------
Data emisji: 27.01.17
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA