Przegląd resortów. "Ministerstwo kultury prowadzi bardzo aktywną politykę"
Inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne, promowanie polskiej kultury zagranicą, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej - to zadania, jakie realizowało do tej pory i będzie realizowało w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2017-01-31, 12:13
Posłuchaj
Premier Beata Szydło o Roku Niepodległości (IAR)
Dodaj do playlisty
- Rozmawialiśmy dziś z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim o planach na ten rok, które będzie realizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedziała szefowa rządu. Powiedziała, że w zeszłym roku resort kultury podjął wiele ważnych inicjatyw, z kórych część będzie kontynuowana w tym roku.
Premier oceniła, że MKiDN "bardzo aktywnie prowadzi politykę". Podkreśliła, że Gliński wyszedł z propozycjami "istotnymi dla środowisk patriotycznych oraz pokazującymi polską kulturę", których do tej pory nie realizowano w ramach ministerstwa kultury.
Wskazała, że minister kultury podejmuje również inicjatywy, których celem jest "promocja polskiej kultury, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej".
Beata Szydło To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości
- To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła Beata Szydło.
- Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera - dodała.
Jak zapowiedziała, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym". - W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przypomniała.
- Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów - wskazała.
Minister: kontynuujemy budowę sieci muzeów
REKLAMA
- Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów - powiedział Piotr Gliński.
- W tej chwili ok. 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo, albo te inwestycje są rozpoczęte, kontynuowane lub kończone. To 15 nowo powstałych i współprowadzonych instytucji muzealnych, od takich wiodących muzeów, jak Muzeum Historii Polski (...), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wiele innych inwestycji jest na różnych etapach - zauważył.
- Sieć muzealna to sieć, która z jednej strony wzmacnia Polskę lokalną, z drugiej - realizuje podstawowe cele naszej polityki historycznej - podkreślił wicepremier.
Poinformował, że 1 lutego dojdzie do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu muzeów - Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Piotr Gliński Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów
Jak ocenił, drugim ważnym elementem polityki historycznej było powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. - To specyficzny ośrodek naukowy, którego celem i zadaniem podstawowym jest przetłumaczenie polskich relacji świadków totalitaryzmu. Świat nie zna polskich doświadczeń. Ta instytucja ma za zadanie nadrobienie tej zaległości - przypomniał minister.
REKLAMA
- Trzecim wymiarem jest program rządowy "Niepodległa". Pięcioletni program będzie ustanowiony formalnie do marca. W tej chwili mamy budżetowanie na następny rok, 12 mln zł. To jest program, który ma upamiętniać stulecie polskiej niepodległości - wskazał.
Czwartym wymiarem polityki historycznej MKiDN jest ochrona nad zabytkami. - Udało nam się zwiększyć sumę przeznaczoną na ochronę zabytków o 20 mln zł w roku 2017 do 120 mln. Ministerstwo kultury wspiera, współprowadzi obecnie 38 instytucji kultury, z czego dla 11 jest organizatorem - wyjaśnił.
Jak zapowiedział, kolejne 10 instytucji kultury będzie współprowadzone przez resort kultury. - To wyraz naszych strategicznych decyzji - trzeba wzmacniać te instytucje kultury, które są ważne, mają znaczenie regionalne, a często ponadregionalne. Chcemy również wzmacniać polską lokalność - oznajmił Gliński.
Dofinansowanie otrzymają takie instytucje, jak m.in. Filharmonia Rzeszowska, Warszawska Opera Kameralna, Teatr lalkarski w Bielsku-Białej, Filharmonia Szczecińska, Zespoły Pieśni i Tańca "Mazowsze" i "Śląsk".
Minister przekazał, że MKiDN pracuje nad kilkunastoma rozwiązaniami ustawowymi, m.in. nad ustawą o zachętach dla produkcji filmowych, która ma za zadanie ustanowienie Polskiego Funduszu Audiowizualnego.
TVP
***
REKLAMA
Rozmowa miała się odbyć tydzień temu, jednak z powodu choroby wicepremiera została przełożona. Wówczas szefowa rządu spotkała się tylko z ministrem spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim.
Przegląd resortów
Przegląd resortów trwa od 18 stycznia. Te specjalne spotkania służą podsumowaniu dotychczasowej pracy i wyznaczeniu nowych kierunków działań rządu.
Premier zainaugurowała przegląd resortów od ministrów: obrony narodowej Antoniego Macierewicza i spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka.
Beata Szydło ma już też za sobą rozmowy z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, a także ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych, Mariuszem Kamińskim.
W ubiegłym tygodniu szefowa rządu spotkała się z wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, który zajmuje się także kwestiami spółek skarbu państwa.
REKLAMA
Następnie rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.
TVP
W czwartek spotkała się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury, Andrzejem Adamczykiem.
TVP
REKLAMA
Premier Beata Szydło zapowiedziała, że na zakończenie przeglądu resortów przedstawi podsumowanie i wnioski.
iz, kk
REKLAMA