Lech Wałęsa współpracował z SB. "Opinia biegłych jest jednoznaczna"
Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia nt. teczki TW "Bolka" potwierdza współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie uznali, że pismo "Bolka" jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Janas i Adam Borowski, działacze opozycji w PRL.
2017-01-31, 10:25
Posłuchaj
Biegli Instytutu prowadzili badania z dziedziny pisma porównawczego od maja 2016 roku. W teczce było m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: "Lech Wałęsa Bolek". IPN zlecił ekspertyzy z dziedziny pisma porównawczego po tym, jak Lech Wałęsa zanegował autentyczność okazanych mu dokumentów.
Biegli stwierdzili, że pismo Bolka jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy - poinformował prokurator Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN. "Ze sporządzonej opinii wynika, że odręczne zobowiązanie o podjęciu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa z dnia 21 grudnia 1970 roku zostało w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę. 17 odręcznych pokwitowań odbioru pieniędzy za przekazanie funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa informacji zostało w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę" - powiedział prokurator Pozorski. Ocenił też, że opinia jest kompleksowa, jasna i spójna, a wnioski z niej są jednoznaczne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
– Nie miałbym pretensji do Lecha Wałęsy, gdyby został złamany jako młody robotnik, przyznałby się do swojej słabości. On jednak tkwi w zakłamaniu – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski. – Gdyby Lech Wałęsa przyznał się do współpracy, stanąłby w prawdzie, nadal byłby bohaterem. Były szef związku szedł jednak w kłamstwo, myślał tylko o sobie. Gdy został prezydentem, zapomniał o wszystkich, mówił, że on sam obalił komunizm – dodawał gość Debaty Poranka.
W ocenie Zbigniewa Janasa, postawa Lecha Wałęsy w latach 70. wzbudza wiele wątpliwości, nie można bronić jego współpracy z SB. – W 1970 roku postawił się jednak komunistom, brał udział w strajku, który został "rozstrzelany" – mówił były opozycjonista, wskazując również na to, że Wałęsa godnie zachował się m.in. 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego.
REKLAMA
Pokwitowania Lecha Wałęsy są datowane od stycznia 1971 roku do czerwca 1974 roku. Opiewały na łączną kwotę 11,7 tys. zł. Ustalono, że Lech Wałęsa w całości sporządził i podpisał 29 doniesień. 11 kolejnych donosów sporządził, ale nie podpisał. W 6 z tych 11 przypadków podpis "Bolek" nanieśli funkcjonariusze. Jednego doniesienia Lech Wałęsa nie sporządził, ale podpisał dokument na każdej stronie. Tylko jedno doniesienie - jak stwierdzono - nie zostało ani sporządzone, ani podpisane przez Lecha Wałęsę.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem Debaty Poranka był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
-------------------
Data emisji: 31.01.17
Godzina emisji: 9.15
Polecane
REKLAMA