Mapa genetyczna w Dubaju. Pomoże walczyć z chorobami przyszłości
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostanie wprowadzony powszechny program genetyczny. Decyzje o rozpoczęciu projektu ogłoszono na kończącym się dzisiaj Arab Health - drugich co do wielkości targach medycznych na świecie.
2017-02-02, 13:29
Pilotażowy program prowadzony jest od ubiegłego roku przez laboratorium biologii molekularnej w Dubaju. W ramach projektu zostaną przeprowadzone testy krwi pacjentów i zbadane ich DNA. Uzyskany wynik będzie w stanie pomóc w rozpoznaniu przyszłych chorób, między innymi nowotworów jelita, piersi i chorób sercowo-naczyniowych. Rezultaty badań pomogą stworzyć mapę genetyczną mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Program wprowadzony zostanie przez Ministerstwo Zdrowia i będą mogli z niego skorzystać Emiratczycy, szczególnie ci, którzy są obciążeni genetycznie.
Zdaniem Marka Karasia, polskiego chirurga szczękowego od 20 lat pracującego w Zatoce Perskiej, większa liczba chorób genetyczne związana jest miedzy innymi z małżeństwami, które zawierane są wewnątrz arabskich rodzin.
- Miejscowej ludności jest mało, dlatego choroby przenoszą się z pokolenia na pokolenie - wyjaśnia lekarz, który na co dzień zajmuje się między innymi pacjentami z zaburzeniami proporcji twarzy.
dcz
REKLAMA
REKLAMA