Rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej. "Współpraca społeczna sukcesem V4"
26 lat temu, 14 lutego 1992 roku powstała Grupa Wyszehradzka. Stworzyły ją trzy kraje: Polska, Węgry i Czechosłowacja. O historii, roli i znaczeniu V4 mówili w audycji Świat w Południe Grzegorz Gromadzki, ekspert ds. wschodnich i prof. Piotr Wawrzyk, europeista Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-02-15, 14:03
Posłuchaj
– Idea Grupy Wyszehradzkiej nawiązuje do Zjazdu Wyszehradzkiego w średniowieczu i silnego sojuszu między Królestwem Polskim i Królestwem Węgierskim – wskazywał prof. Piotr Wawrzyk.
Umowę o współpracy zawarto w węgierskim mieście Wyszehrad 15 lutego 1991 roku. Początkowo porozumienie nosiło nazwę Trójkąta Wyszehradzkiego, a po rozpadzie Czechosłowacji i utworzeniu Czech oraz Słowacji, otrzymało miano Grupy Wyszehradzkiej - V4.
– Grupę Wyszehradzką od początku tworzyły kraje, które wyłoniły się z bloku wschodniego. Stała się ona polem do zbierania doświadczeń dla krajów wychodzących z komunizmu na temat tego, jak można współpracować na forum międzynarodowym – powiedział prof. Wawrzyk.
Pierwotnie kraje te miały się niejako przygotować do członkostwa w Unii Europejskiej i stworzenia mechanizmów współpracy międzynarodowej w ramach V4.
REKLAMA
– Głównym celem powstania Grupy Wyszehradzkiej było wchodzenia do Unii Europejskiej i NATO – mówił Grzegorz Gromadzki.
Gromadzki podkreślał, że sukcesem ostatnich lat V4 jest współpraca na poziomie obywatelskim społeczeństw tych czterech krajów.
– Współpraca społeczna jest sukcesem Grupy Wyszehradzkiej – powiedział.
Działania czterech państw koncentrują się na wzmacnianiu stabilności w Europie Środkowej, wymianie informacji, współpracy w zakresie kultury, nauki i edukacji, a także na zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.
REKLAMA
Od połowy ubiegłego roku przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej sprawuje nasz kraj, w lipcu na jej czele staną Węgry. Priorytety naszej prezydencji to między innymi zwiększenie roli państw V4 w Unii Europejskiej, umacnianie kontaktów pomiędzy społeczeństwami państw członkowskich, a także kwestie związane z bezpieczeństwem.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/IAR/dds
REKLAMA
Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 15.02.2017
Godzina emisji: 12:34
REKLAMA
REKLAMA