"Na miejscu systemowych elektrowni węglowych powinny być jądrowe"
- Mam duże wątpliwości odnośnie energetyki jądrowej w Polsce. Rozumiem, jakie problemy ma rząd w podjęciu decyzji w tej sprawie. Istnieje bowiem szereg argumentów za i przeciw – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Andrzej Szablewski z Polskiej Akademii Nauk. O tym, czy Polska powinna wejść w inwestycję w energetykę jądrową, mówił także prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
2017-02-18, 10:17
Posłuchaj
Jak podkreślił prof. Andrzej Szablewski, nie można rozpatrywać problemu elektrowni jądrowych w Polsce bez poznania tego, jaki jest stan i perspektywa rozwoju tej energetyki poza granicami naszego kraju.
- Mamy dziś do czynienia z sytuacją, gdzie od dłuższego czasu widoczny jest dość istotny spadek udziału energetyki jądrowej. Jej rozwój odnotowywany jest niemal wyłącznie w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce południowej – wyjaśnił prof. Szablewski.
Gość zaznaczył, że obecnie budowanych jest ponad 70 reaktorów jądrowych na świecie. - Mamy więc dwa trendy. Jeden to trend spadkowy, zastój - w Stanach Zjednoczonych i w Europie, oraz trend wznoszący - w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce południowej. Najważniejsza jest zatem odpowiedź na pytanie - co sprawia, że zastój trwa od 20 lat – podkreślił.
Także prof. Andrzej Strupczewski zauważył, że tempo wzrostu energetyki jądrowej było w latach 80. i 90. dużo większe. - Nie mam jednak żadnej wątpliwości, że węgiel, który mamy w Polsce, jest ograniczony. Propozycja byśmy zastąpili go wiatrem i słońcem jest w Polsce mało realna. Musimy mieć jednak elektrownie systemowe. Na miejscu systemowych elektrowni węglowych powinny być jądrowe – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Ryszard Bugaj.
Polskie Radio 24/pr
Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 18.02.17
Godzina emisji: 9:33
Polecane
REKLAMA