Eko Patrol, na pomoc zagubionym zwierzętom
Od 2001 roku mieszkańcy Warszawy, widząc chore, ranne lub zagubione zwierzę, mogą korzystać z pomocy funkcjonariuszy Eko Patrolu. Czym się zajmuje patrol ekologiczny? Jak pomaga skrzywdzonym zwierzętom? Co możemy zrobić, gdy znajdziemy chorego lub porzuconego psa? Czy wolno samemu udzielić mu pomocy, czy lepiej poczekać na patrol straży miejskiej? O tym mówił w audycji "Poznajmy się, czyli miedzy nami zwierzętami" inicjator Eko Patrolu Piotr Mostowski (Straż Miejska w Warszawie).
2017-02-18, 17:05
Posłuchaj
Piotr Mostowski wskazywał, że tylko w pierwszym roku działania Eko Patrol odłowił 700 zwierząt, a interwencji było ok. 1,5 tys. Dziś ta liczba znacznie wzrosła.
– Zakładając pierwszy taki patrol na Ursynowie, nie spodziewałem się, że urośnie on do takiej rangi. Dziś obsługujemy 18 dzielnic Warszawy. Najbardziej cieszy mnie to, że nie przechodzimy obojętnie obok losu zwierząt – mówił gość Polskiego Radia 24.
Najważniejsze w Eko Patrolu, jak wskazywał Mostowski, jest ustalenie właściciela i poinformowanie go o tym, że zwierzę zostało znalezione.
– Należy pamiętać o tym, żeby aktualizować dane teleadresowe i personalne, a przede wszystkim adres zamieszkania i numer telefonu tam, gdzie czipowaliśmy swoje zwierzę – wskazywał rozmówca Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Jeśli chodzi o zwierzęta dziko żyjące, które uległy wypadkowi, patrol ekologiczny potrafi udzielić pomocy w ciągu kilkunastu minut. To wszystko m.in. dzięki porozumieniom z lecznicami weterynaryjnymi.
– Każda z 18 dzielnic poprzez finansowanie zobowiązana jest do podpisania umowy o świadczenie usług weterynaryjnych. Bardzo nam to usprawnia pracę – powiedział Piotr Mostowski.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadziła dr Aleksandra Szywała.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 18.02.2017
Godzina emisji: 16:15
REKLAMA
REKLAMA