Dziennikarskie wpadki
Za nami Światowy Dzień Radia (13 lutego), przed nami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego), z okazji tych dwóch świąt przyglądaliśmy się błędom językowym najczęściej popełnianym przez dziennikarzy i ich gości. Gościem audycji była Marta Kielczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
2017-02-20, 07:30
Posłuchaj
Jak podkreśliła gość audycji, książka jest chęcią upamiętnienia dziennikarskich dylematów, które nagromadziły się przez lata. - Podczas pisania zauważyłam, że często przesadzamy nawet z poprawnością – opowiedziała Marta Kielczyk.
- Dostaję białej gorączki kiedy słyszę sformułowania: „półtora punkta” czy „ubierz to”. Staram się nie powtarzać tych błędnych wersji, bo w pracy „na żywo” wychodzą najgorsze przyzwyczajenia, z których sami się śmiejemy – dodała dziennikarka.
Zdaniem Marty Kielczyk, w dzisiejszych czasach nasz język zdominował internet. - Zdarza się, że nawet „ulica” stosuje dużo bardziej poprawne sformułowania, bo tam nie jesteśmy anonimowi. W sieci nie ma żadnych zahamowań – dodała.
W audycji, z okazji 25 rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego (zmarł 22.02.1992 w czasie prób do spektaklu "Król Lear") przypomnieliśmy fragmenty jego ról.
REKLAMA
Zaś w cyklu o historii mody, Magda Mikołajczuk i dr Monika Małkowska rozmawiały o wpływach kultury ludowej na ubrania i buty.
Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk
Polskie Radio 24/kawa
Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 19.02.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA