Michał Szczerba złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ws. wykluczenia go z obrad Sejmu 16 grudnia
Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej, marszałek Sejmu wykluczając go z posiedzenia, naruszył jego prawo do swobody wypowiedzi.
2017-02-21, 13:46
Michał Szczerba podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że jest to pierwsza w historii członkostwa Polski w Radzie Europy, skarga złożona przez polskiego parlamentarzystę, która dotyczy wolności wypowiedzi podczas wykonywaniu mandatu poselskiego.
- 16 grudnia doszło do naruszenia mojego prawa do swobody wypowiedzi, gwarantowanego przez art. 10 Europejskiej Konwencji. Do naruszenia doszło na skutek wadliwego i nieuzasadnionego podjęcia przez Marszałka Sejmu RP decyzji o wykluczeniu mnie z obrad. Marszałek odebrał mi możliwość wykonywania mandatu poselskiego i reprezentowania moich wyborców - podkreślił poseł Platformy.
"Skargę złożyłem w imieniu całej zjednoczonej opozycji"
Jak dodał, arbitralne wykluczenie go z posiedzenia Sejmu było "niedopuszczalną ingerencją w swobodę wypowiedzi" gwarantowaną art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zdaniem posła PO, 16 grudnia doszło także do naruszenia prawa do skutecznego środka odwoławczego, który - jak mówił - gwarantuje art. 13 Konwencji.
Michał Szczerba ocenił ponadto, że jego wykluczenie to także ograniczenie swobody debaty parlamentarnej i pluralizmu politycznego, niezbędnego w demokratycznym społeczeństwie, którego fundament stanowi prawo do swobody wypowiedzi. - Moim celem jest doprowadzenie do orzeczenia, które napiętnuje sytuacje polegające na arbitralnym wykluczeniu posła z obrad Sejmu. Tę skargę złożyłem w imieniu całej zjednoczonej opozycji, która wyraziła swój sprzeciw wobec mojego wykluczenia z obrad - podkreślił poseł PO.
- Mam nadzieję, że pozwoli ona zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości i przypomni polskim władzom, jakie standardy obowiązują w demokratycznym państwie europejskim - dodał polityk.
***
16 grudnia, tuż po rozpoczęciu głosowań nad tegoroczną ustawą budżetową, posłowie opozycji protestowali przeciwko planowanym przez marszałka Marka Kuchcińskiego zmianom zasad pracy dziennikarzy na Wiejskiej. Tę kwestię poruszył również w swym wystąpieniu Szczerba, a później chciał zadać pytanie o poprawkę do budżetu dotyczącą środków na rozbudowę siedziby Filharmonii Symfonia Varsovia. Marszałek Sejmu przerwał mu jednak, po czym wykluczył z głosowań.
Sejm/x-news
Po tej decyzji opozycja (PO i Nowoczesna) rozpoczęła protest, w ramach którego parlamentarzyści stale, rotacyjnie przebywali na sali plenarnej. Protest w połowie stycznia najpierw przerwała Nowoczesna, później szef PO Grzegorz Schetyna poinformował o jego zawieszeniu.
Głosowania nad tegorocznym budżetem, a także kilkoma innymi ustawami (m.in. tzw. dezubekizacyjną oraz nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, która ułatwia wycinkę drzew i krzewów na prywatnej działce), odbyły się w Sali Kolumnowej; opozycja uznała je za nielegalne.
Europejska Konwencja Praw Człowieka, zawarta przez państwa członkowskie Rady Europy weszła w życie 3 września 1953 roku. Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 roku; go samego dnia podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka, a ratyfikowała ją 19 stycznia 1993 r.
kh
REKLAMA
REKLAMA