Na GPW dalsze wzrosty, złoty mocniejszy do złotego
Dziś sesja na Warszawskiej Giełdzie zakończyła się na plusie - zyskiwały wszystkie indeksy, choć były to niewielkie wzrosty
2017-02-23, 18:49
Posłuchaj
Indeksy: WIG i WIG 20 zyskały po 0,22 procent, a indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł 0,14 procent.
− Nastroje inwestorów były dziś mieszane, ale to była dobra sesja, tłumaczy Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.
Podkreśla, że zarówno w Warszawie, w Europie Zachodniej, czy w USA, indeksy znajdują się w pobliżu historycznych szczytów.
Na dzisiejsze nastroje inwestorów giełdowych nie miały wpływu dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące bezrobocia oraz opublikowany protokół z posiedzenia Fed.
REKLAMA
Dobre notowania Lotosu, PKN Orlen
Spośród wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu tych największych, wzrósł kurs akcji 8-u: największy wzrost odnotował LPP - o prawie 6 procent, po informacjach o możliwości wypłaty dywidendy za 2016 r.
Zyskiwał też LOTOS – o ponad 5 procent, także PKN ORLEN wzrósł o blisko 3 procent.
− To efekt dobrych wyników tych spółek i zapowiedzi możliwej fuzji tych firm, mówi gość radiowej Jedynki.
Duży spadek EuroCash
Na drugim biegunie była dziś spółka EuroCash, która ogłosiła gorsze od oczekiwań wyniki i na koniec sesji jej akcje spadły o prawie 7 procent.
REKLAMA
Największe wzrosty zanotowano dziś na spółce Braster - która działa w branży ochrony zdrowia. Jej akcje wzrosły o ponad 30 procent.
A największy spadek odnotowały akcje spółki BUDOPOL - to spółka z branży deweloperski, której akcje straciły 20 procent.
Wartość obrotów na sesji wyniosła ponad miliard złotych. Największe obroty dziś odnotowano na akcjach KGHM i Pekao SA.
To była też stabilna sesja dla naszego złotego.
REKLAMA
Jak podkreśla analityk, umocnienie złotego wobec dolara wynikało z osłabienia amerykańskiej waluty, a nie nadmiernej siły złotego.
Słabość dolara wynika z niewystarczająco jastrzębiego protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, który właściwie nie przybliżył marcowej podwyżki stóp procentowych w USA, na co liczył rynek.
Euro kosztuje 4 złote 30 groszy, dolar 4 złote 6 grosze, a frank szwajcarski 4 złote i 3 grosze.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA