"Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Nowa seria monet NBP
Narodowy Bank Polski wyemitował dwie srebrne monety upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne. Jedna z monet poświęcona jest Żołnierzom Niezłomnym, a druga upamiętnia Danutę Siedzikównę "Inkę".
2017-02-27, 15:37
Posłuchaj
Barbara Jaroszek z NBP o pierwszych monetach poświęconych Żołnierzom Wyklętym (IAR)
Dodaj do playlisty
Barbara Jaroszek z NBP wyjaśnia, że to początek serii, w ramach której zostanie wyemitowanych ponad 20. monet. Podkreśla, że pierwsza moneta jest poświęcona wszystkim uczestnikom zbrojnego powojennego podziemia niepodległościowego.
Rewers przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej oraz napis: "Zachowali się jak trzeba". Na rewersie drugiej monety znajduje się identyczny napis, flaga oraz wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki". Obydwie monety zostały zaprojektowane przez Dobrochnę Surajewską.
REKLAMA

Następna moneta z serii ukaże się we wrześniu tego roku i będzie poświęcona Witoldowi Pileckiemu. W komunikacie opublikowanym przez NBP napisano, że w ramach serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" upamiętnieni zostaną żołnierze, którzy z odwagą i męstwem przeciwstawiali się sowieckiemu terrorowi. - Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko i zachowali się jak trzeba - napisał prezes NBP Adam Glapiński.
źródło: youtube/Narodowy Bank Polski
REKLAMA
1 marca w Polsce będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zaczęły się już w weekend, m.in. biegiem "Tropem Wilczym". W poniedziałek na fasadzie budynku Garnizonu Warszawa powieszono banery z portretami 24 oficerów podziemia antykomunistycznego.
Na fasadzie budynku Garnizonu Warszawa zostały wyeksponowane sylwetki zarówno znanych bohaterów, jak rotmistrz Pilecki czy sanitariuszka z oddziałów "Łupaszki" - Danuta Siedzikówna "Inka", ale także do niedawna znane tylko historykom postaci. Wśród nich są portrety pułkownika Łukasza Cieplińskiego, Stanisława Kasznicy z Narodowych Sił Zbrojnych oraz Henryka Wieliczko "Lufy" z oddziałów "Zapory". Wystawa będzie prezentowana do 10 marca.
REKLAMA

Wiceminister obrony Wojciech Fałkowski otwierając wystawę powiedział, że to kolejny krok w przywracaniu pamięci o bohaterach okresu powojennego. Przypomniał, że wystawa przedstawia oficerów wojska polskiego, którzy swoimi postawami, czynem i oddaniem weszli do historii, ale jednocześnie stworzyli podwaliny dnia dzisiejszego. - To oni zachowali honor, to oni upomnieli się o Polskę. Wiedzieli, co oznacza suwerenność, niepodległość i byt narodowy - mówił wiceminister Wojciech Fałkowski.
Wiceszef MON wyraził przekonanie, że czasy, gdy o niezłomnych pamiętały tylko rodziny, już się skończyły. Podkreślił, że obecnie nadszedł czas pracy i debaty historyków, którzy powinni pokazać, jak historia po 1945 roku wyglądała naprawdę.
Według Wojciecha Fałkowskiego teraz jest "potrzeba trzeciego kroku". Oznacza to, że tak jak pamiętamy o bohaterach Powstania Kościuszkowskiego, czynach żołnierzy w czasie wojny bolszewickiej czy o kampanii wrześniowej, tak samo powinniśmy pamiętać o bohaterstwie żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
REKLAMA
fc
REKLAMA