Piotr Nowina-Konopka

Dyrektor Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z parlamentami krajowymi zaapelował o przemyślany udział w wyborach do europarlamentu.

2009-05-09, 08:53

Piotr Nowina-Konopka

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z parlamentami krajowymi zaapelował o przemyślany udział w wyborach do europarlamentu.  

Piotr Nowina-Konopka, który gościł w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił, że Parlament Europejski decyduje obecnie o większości praw w krajach członkowskich. Dlatego też tak ważne są : wysoka frekwencja oraz wybór osób, które będą nas tam godnie reprezentować.    

Europoseł zaznaczył, że niektóre nazwiska na listach wyborczych budzą jego zdziwnienie, gdyż nie mają nic wspólnego z integracją europejską. Nowina-Konopka dodał, że nigdy nie zagłosowałby na osobę, która nie mówi biegle żadnym językiem obcym.  

Dyrektor Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z parlamentami krajowymi podkreślił w Radiowej Jedynce, że w europarlamencie liczą się jedynie trzy grupy posłów. Dlatego tak ważne jest by nie skazywać polskiej reprezentacji na"rozparcelowanie" w małych grupach bez znaczenia. Jak dodał - osłabiłoby to głos Polski w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Dyrektor Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z parlamentami uważa, że Polacy należą do największych euroentuzjastów w Europie.

Piotr Nowina-Konopka, który należy do twórców Parady Schumana, wyjaśnił, że jej główną ideą jest pokazanie poparcia dla integracji europejskiej.

Parada Schumana przejdzie dziś ulicami Warszawy już po raz dziesiąty. Gościem honorowym będzie były premier Tadeusz Mazowiecki. 

Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że w Polsce jest łatwość protestowania, natomiast zbyt rzadko ludzie mają okazję pokazać jakie ideały popierają. Stąd też pomysł na paradę. 

REKLAMA

Według Piotra Nowina-Konopki Polacy oczekują, że proces integracji będzie się pogłębiał. Jak wyjaśnił, jest to ewenement, że nowe kraje członkowskie nawet bardziej niż stare, doceniają, życie w Europie pokojowej i poszukującej kompromisów. 

9 maja obchodzimy Dzień Europy na pamiątkę ogłoszonego w 1950 roku Planu Schumana. Plan ten dotyczył koordynacji produkcji węgla i stali w Niemczech i Francji. Był on zalążkiem europejskiej integracji i przyczynił się do stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej