Pielęgniarka rodzinna – zawód przyszłości
Zawód pielęgniarki w 2017 roku będzie w trzecią najbardziej poszukiwaną profesją. Według propozycji resortu zdrowia więcej pacjentów ma być leczonych w środowisku domowym, a mniej w szpitalach. To założenie sprawia, że pielęgniarki rodzinne i położne środowiskowe będą pełniły kluczową rolę w ochronie zdrowia. O pracy przyszłości mówiły w Polskim Radiu 24 przedstawicielki Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych prezes Zofia Małas i wiceprezes Mariola Łodzińska.
2017-02-28, 16:02
Posłuchaj
W Polsce jest prawie 15 tysięcy pielęgniarek rodzinnych. To one znają z imienia i nazwiska swoich pacjentów. Wiedzą, co im dolega. Tak powinna wyglądać prawdziwa medycyna. Niestety w naszym kraju wciąż ich brakuje.
– Przychodzi czas, że wiele pielęgniarek będzie nabywało praw do emerytur, w związku z czym drastycznie zmaleje liczba tych świadczących usługi. Nie mamy niestety rozwiązań, które zmotywowałyby absolwentki szkół, do wstępowania do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych o prawo wykonywania zawodu. Robi to jedynie ok. 25-30 proc. z nich – informowała Mariola Łodzińska.
Jak mówiła zaś Zofia Małas, jest jednak światełko w tunelu, ponieważ "mamy chętną młodzież do studiowania pielęgniarstwa. Ok. 7 tys. absolwentów opuszcza mury uczelni z dyplomem pielęgniarki bądź położnej. Wystarczy więc dać im dobrą ofertę" – doradzała.
– Polska młodzież chce pracować w naszym kraju, ale chce też wyżyć za swoją pielęgniarską pensję. Tu zaczyna się problem – podkreślał gość Polskiego Radia 24, która mówiła także o zjawisku emigracji pielęgniarek.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Data emisji: 28.02.2017
Godzina emisji: 15:35
REKLAMA