Jak ze zwykłego zrobić unikatowe, czyli łatwy, tani i efektowny decoupage
Jak samodzielnie w domu stworzyć coś niepowtarzalnego i zjawiskowego, a przy tym tanim kosztem i bez posiadania talentu plastycznego? Na czym polega decoupage – technika kreatywnej twórczości?
2017-03-13, 12:30
Jak malowane
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika ''decouper'', co oznacza wycinać. To sztuka dekoracyjna polegająca na wycinaniu elementów z papieru lub serwetki, tworzeniu kompozycji i naklejaniu ich na różne przedmioty tak, aby wyglądały na pomalowane. Możemy tą techniką ozdobić praktycznie każdą powierzchnię: drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik, ceramikę, karton, świece, ściany.
Powiązany Artykuł
7 rzeczy, których należy pozbyć się z domu
Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Technika sospeso pozwala uzyskać zupełnie wyjątkowy, oryginalny efekt 3D. Wymaga ona użycia specjalnych materiałów (folia, klej, żywica, farb, lakier, narzędzia), ale otrzymane wzory są prawdziwymi dziełami sztuki. Istnieje wiele rodzajów techniki decoupage, a ogranicza nas w nich jedynie wyobraźnia.
''Sztuka biedaków''
Uważa się, że decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".
Tą techniką tworzył Picasso
Z czasem decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele ówczesnych dzieł takich malarzy jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Pierre-Joseph Redouté, Jean-Baptiste Pillement, Jean Antoine Watteau.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Przerażające rzeczy, którymi kiedyś upiększały się kobiety
Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage'u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.
Coś z niczego
Decoupage umożliwia nadanie indywidualnego charakteru każdemu najbardziej banalnemu przedmiotowi. To technika dostępna dla wszystkich, a poza tym stosunkowo tania. W dodatku nie trzeba mieć plastycznego wykształcenia, aby się tym zajmować, choć metoda ta jest używana także przez profesjonalnych artystów plastyków.
Decoupage daje możliwość efektownego stworzenia wymarzonych ozdób na bazie własnej wyobraźni. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie wszelkich, pozornie bezwartościowych, przedmiotów, często nawet takich, które mamy już zamiar wyrzucić. Dobór wszystkich składników zależy wyłącznie od inwencji twórcy, dzięki czemu każdy przedmiot ma znamię rękodzieła, a często nawet dzieła sztuki.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA