Dzień Mężczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet w ramach równowagi płci

W tym roku kobiety obchodziły już swoje święto, teraz przyszedł czas na panów. Nie tak dawno w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn będący odpowiedzią na popularny Dzień Kobiet celebrowany 8 marca. Na świecie mężczyźni obchodzą swój dzień 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, choć oficjalnie nie istnieje u nas tradycja tego święta.

2017-03-10, 11:00

Dzień Mężczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet w ramach równowagi płci
Męskie święta nie są tak popularne jak kobiece, ale stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku mężczyznom. . Foto: goodluz/Shutterstock.com

Symbol równowagi płci

Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz całej grupy ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Przemawiając w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ingeborg Breines (dyrektor programu Kobiety i Kultura Pokoju) stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci.

Powiązany Artykuł

bukiet kwiaty 1280.jpg
Kwiatowy savoir-vivre. Komu, kiedy i jak wręczać bukiet?

Istota obchodów

Na świecie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie Trynidadu i Tobago do świętowania. Celem obchodów jest poprawa relacji między płciami i promowanie jedności. Kraje uznające to święto tego dnia koncentrują się na podkreślaniu równości, propagowaniu pozytywnych męskich wzorców i odnoszą się do kwestii takich jak rodzina, rodzicielstwo i życiowe wybory mężczyzn.

Z tej okazji organizowane są akcje, spotkania i warsztaty skupiające się na pokonywaniu męskich problemów, takich jak dopuszczanie się aktów przemocy w rodzinie i narkomania. Dzień Mężczyzn jest wspierany przez różne instytucje na całym świecie, m.in. ONZ i Network.


Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

REKLAMA

Data nieprzypadkowa

W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta i nigdy nie było ono obchodzone. Niektóre media próbują je jednak wprowadzić, proponując termin 10 marca. Data nie jest przypadkowa: w tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty (oficjalnie do 1969 roku). Prawdopodobnie lokalnie dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników.

Dzień Mężczyzn a Dzień Chłopaka

Powiązany Artykuł

Dzień Kobiet wideo 1200.JPG
Niezwykłe życzenia z okazji Dnia Kobiet [WIDEO]

Zdecydowanie większą popularnością niż Dzień Mężczyzn cieszy się Dzień Chłopaka datowany na 30 września. Obydwa dni nie znalazły jednak uznania w ogólnoświatowym systemie świąt. Stąd też nie ma jednej, ogólnej daty święta panów. Trudno jest też określić, w jaki sposób rozróżnić, kto miałby obchodzić Dzień Chłopaka, a kto Dzień Mężczyzny.

Skoro mamy dwa ''męskie'' dni, powinien też dla równowagi powstać Dzień Dziewczyn. I taki też dzień istnieje! Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (zwany również Międzynarodowym Dniem Dziewczynek) to święto obchodzone 11 października i ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA, UNICEF i UN Women.

REKLAMA

Mimo, że "męskie" święta nie są tak popularne jak "kobiece", stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku naszym ukochanym mężczyznom.

 

 

 

REKLAMA

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej