Pakistan: ruszyły międzynarodowe obrady ws. praw kobiet

Na rozpoczętą w poniedziałek konferencję dotyczącą roli kobiet we wzmacnianiu demokracji do stolicy Pakistanu, Islamabadu, zjechały deputowane z jedenastu krajów świata. Córka premiera Nawaza Sharifa otworzyła trzydniowe obrady.

2017-03-13, 10:36

Pakistan: ruszyły międzynarodowe obrady ws. praw kobiet
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: DFID - UK/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Maryam Nawaz Sharif powiedziała, że nadszedł najwyższy czas, aby pracować nad wzmocnieniem pozycji kobiet dla dobra i rozwoju społeczeństw.

W konferencji udział biorą, oprócz pakistańskich parlamentarzystek, deputowane z Iranu, Iraku, Turcji, Jordanii, Australii, Rumunii, Birmy, Sri Lanki, Indonezji, Nepalu i Malediwów.

Kobiety stanowią ponad połowę 202-milionowej populacji Pakistanu i choć mają pewne prawa, nadal są w dużym stopniu dyskryminowane - odnotowuje agencja Associated Press. Znaczna część tego w większości islamskiego społeczeństwa nadal uważa, że ich powinności powinny ograniczyć się do zajęć domowych.

Symbol walki o prawa

Powiązany Artykuł

paki 1200 free.jpg
Pakistan: 72 ofiary śmiertelne zamachu w świątyni. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

Wszakże w liczącym 342 miejsca Zgromadzeniu Narodowym kobiety mają zagwarantowane 60 mandatów, a przedstawiciele mniejszości religijnych - dziesięć. 

Symbolem walki o prawa dzieci i kobiet do edukacji w krajach islamskich jest Malala Yousafzai, która w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.

Organizacje broniące praw człowieka szacują, że rocznie w Pakistanie około tysiąca kobiet ginie w wyniku tzw. morderstw honorowych. Jednak liczba ta może być w rzeczywistości dużo wyższa, ponieważ aktywiści gromadzą informacje tylko na podstawie doniesień prasowych. Osoby powiązane z "morderstwami honorowymi" rzadko bywają skazane za zabójstwo. Pakistańskie prawo zakłada, że rodzina może wybaczyć zabójcy jego czyn, zwalniając go tym samym od odpowiedzialności karnej. 

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej