Rada Mediów Narodowych przyjęła informację z działalności w 2016 roku
RMN przyjeła informację większością głosów - poinformował przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Zdania odrębne ma złożyć dwóch członków Rady: Juliusz Braun oraz Grzegorz Podżorny.
2017-03-21, 20:44
To pierwsza taka informacja Rady, która funkcjonuje od sierpnia 2016 r. Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych - która weszła w życie latem 2016 r. - Rada co roku musi przedstawić do 31 marca informację ze swojej działalności w poprzednim roku. Informacja ta ma być przedstawiana Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, premierowi oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Informacja w Sejmie do końca marca
- Rada przyjęła we wtorek informację na temat swojej działalności w ubiegłym roku. Tę informację, zgodnie z ustawą, złoży do końca marca w Sejmie - powiedział Czabański po zakończeniu wtorkowego posiedzenia RMN.
Jak dodał uchwała w sprawie informacji została przyjęta we wtorek większością głosów. - Do informacji będą dołączone głosy odrębne - poinformował.
Złożenie zdań odrębnych zapowiedziało dwóch członków RMN: Juliusz Braun (zgłoszony do Rady przez PO) oraz Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz'15).
REKLAMA
W rozmowie z PAP Braun zapowiedział, że swoje zdanie odrębne złoży na piśmie w najbliższych dniach. - Moim zdaniem informacja zawiera tendencyjne oceny polityczne, wykracza poza kompetencje Rady i pomija wiele istotnych faktów, które powinny się w niej znaleźć - powiedział.
Z koeli Podżorny stwierdził, że nim złoży swoje zdanie odrębne chce zapoznać się z ostatecznym tekstem sprawozdania RMN, które było jeszcze we wtorek korygowane. W jego ocenie w sprawozdaniu przyjętym we wtorek przez RMN znalazło się "dużo publicystyki, a mało faktycznego sprawozdania z przebiegu pracy Rady. - Nie tak powinna wyglądać informacja z działalności RMN - dodał.
- Być może jest to skutek tego, że taki, wymagany ustawą o RMN, dokument był przygotowywany po raz pierwszy, bo wcześniej takiego ciała, jakim jest Rada Mediów Narodowych nie było - zaznaczył.
Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Zasiadają w niej trzy osoby wybrane przez Sejm - to posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka oraz dwie osoby powołane przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję - to Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny.
REKLAMA
Wśród ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia 2016 r. Rady jest m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.
Konkursy na prezesów TVP i Polskiego Radia
Tuż po rozpoczęciu działalności przez RMN - pod koniec sierpnia ub.r. - został rozpisany konkurs na prezesa TVP. Rozstrzygnięto go w połowie października 2016 r., a zwyciężył w nim Jacek Kurski, który piastował to stanowisko od 8 stycznia 2016 r. Został wtedy na nie powołany przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.
Z kolei pod koniec listopada 2016 r. Rada zdecydowała o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia. Konkurs ten został rozstrzygnięty w połowie lutego br. - wygrała go Barbara Stanisławczyk-Żyła, która kierował radiem publicznym od początku stycznia 2016 r. (została wówczas powołana przez Jackiewicza). 17 lutego Stanisławczyk-Żyła poinformowała jednak, że rezygnuje z kierowania Polskim Radiem.
Konieczny stał się wybór nowego prezesa PR, ale - jak zapowiedział wówczas Czabański - bez rozpisywania kolejnego konkursu. Na początku marca RMN powołała Jacka Sobalę na stanowisko prezesa PR.
REKLAMA
zi
REKLAMA