Wotum nieufności wobec rządu. Głosowanie na początku lub pod koniec kwietnia
Wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło zostanie poddany pod głosowanie albo podczas posiedzenia Sejmu 5-7 kwietnia, albo 19-21 kwietnia.
2017-03-24, 15:17
Posłuchaj
Jak przekazał dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka, wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu w piątek przed popołudniem trafił do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
O wniosku będą teraz - zgodnie z Regulaminem Sejmu - poinformowani prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Andrzej Grzegrzółka Wniosek o wotum nieufności wobec rządu zostanie poddany pod głosowanie w kwietniu - albo podczas 39. posiedzenia Sejmu 5-7 kwietnia, albo 40., które odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia
- Wniosek zostanie poddany pod głosowanie w kwietniu - albo podczas 39. posiedzenia Sejmu 5-7 kwietnia, albo 40., które odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia - powiedział Grzegrzółka.
Wniosek o wotum nieufności
Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem PO na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.
Platforma chce, by debata nad wnioskiem odbyła się na początku kwietnia.
Wniosek PO liczy, wraz z uzasadnieniem, 35 stron i szczegółowo opisuje zarzuty ugrupowania wobec zdecydowanej większości członków obecnej Rady Ministrów.
Wśród wymienionych we wniosku jest trzech wicepremierów: Mateusza Morawieckiego (jednocześnie ministra rozwoju i finansów), Piotra Glińskiego (resort kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Jarosława Gowina (nauka i szkolnictwo wyższe).
Inicjatywa Platformy Obywatelskiej, mimo deklarowanego wsparcia części pozostałych klubów opozycyjnych, nie ma szans na powodzenie - Prawo i Sprawiedliwość dysponuje Sejmie samodzielną większością 234 głosów.
REKLAMA
Platforma podkreśla, że celem wniosku jest przede wszystkim debata na temat polityki PiS.
Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.
Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od jego złożenia.
kk
REKLAMA