Niemiecka prasa bardzo pozytywnie ocenia wyrok TK w Karlsruhe ws. Traktatu Lizbońskiego
Orzekł on, że dokument jest zgodny z niemiecką konstytucją. Podkreślił jednocześnie konieczność wzmocnienia kompetencji niemieckiego parlamentu w procesie integracji europejskiej.
2009-07-01, 11:26
Niemiecka prasa bardzo pozytywnie ocenia wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Orzekł on, że dokument jest zgodny z niemiecką konstytucją. Podkreślił jednocześnie konieczność wzmocnienia kompetencji niemieckiego parlamentu w procesie integracji europejskiej.
Komantatorzy podkreślają, że Trybunał zaakceptował zgodność traktatu z niemiecką konstytucją, a jednocześnie wzmocnił demokratyczne podstawy narodowych państw i integrującej się Europy.
Według „Berliner Zeitung”, „jest to bardzo dobre orzeczenie, bowiem nie tylko akceptuje Traktat Lizboński, lecz także daje uzasadnienie dla budowy demokratycznej Europy".
Również zdaniem „Sueddeutsche Zeitung”, wyrok potwierdza, że możemy kontynuować integrację europejską i wzmocnić wspólnotę między krajami Unii, ale zgodnie z podstawowymi zasadami demokracji. "To orzeczenie kończy dotychczasowe samouwielbienie Brukseli”. -pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
REKLAMA
A według „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Trybunał Konstytucyjny przypomniał, że jeśli ktoś chce tworzyć federalne państwo europejskie, będzie musiał zapytać o pozwolenie niemiecki naród. Traktat Lizboński nie może być podstawą do tworzenia europejskiego państwa - podsumowuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
REKLAMA