Andrzej Duda w stolicy Słowenii. Rozmowy trzech prezydentów
Polska wspiera ambicje Bośni i Hercegowiny dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, a także - gdyby były takie aspiracje - starania o członkostwo w NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Słowenii, podczas spotkania na Zamku Strmol z prezydentem Borutem Pahorem oraz przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem.
2017-03-26, 21:20
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda o współpracy z Bośnią i Hercegowiną/IAR
Dodaj do playlisty
Pahor i Ivanić podkreślali na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Polski, że izolacja Bośni i Hercegowiny oraz utrata przez nią europejskiej perspektywy doprowadziłyby do destabilizacji w całym regionie Bałkanów Zachodnich. - Polska wspierała, wspiera i będzie wspierała ambicje Bośni, jeżeli chodzi o obecność w UE, jeżeli chodzi o tę drogę do UE, na której w tej chwili Bośnia się znajduje - mówił Duda.
Andrzej Duda Bośnia, zapewniam, ma tutaj pełne wsparcie ze strony Polski, jak również w przyszłości, gdyby wolą narodów Bośni była przynależność do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest zwolennikiem tego, aby Sojusz był rozszerzany o nowe kraje, tak jak jesteśmy zwolennikiem tego, żeby UE powiększała się o kolejne kraje
- Bośnia, zapewniam, ma tutaj pełne wsparcie ze strony Polski, jak również w przyszłości, gdyby wolą narodów Bośni była przynależność do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest zwolennikiem tego, aby Sojusz był rozszerzany o nowe kraje, tak jak jesteśmy zwolennikiem tego, żeby UE powiększała się o kolejne kraje - podkreślił.
Perspektywa unijna stabilizatorem sytuacji
Prezydent Słowenii wyraził przekonanie, że perspektywa rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie jest "najważniejszą dźwignią rozwoju tego regionu". - Jeśli pojawiłoby się przekonanie, że to rozszerzenie jest mało prawdopodobne, czy wręcz niemożliwe, stabilność regionu mogłaby się pogorszyć - podkreślił Pahor.
Jak dodał, w czasie gdy Unia zmaga się z kryzysem, "niestety nie ma już takiej intencji rozszerzenia, jaka istniała 10 lat temu". - Wszyscy, którym zależy na bezpieczeństwie, pokoju i pojednaniu na Bałkanach Zachodnich, muszą się zastanowić, jak te wartości zabezpieczyć - podkreślił prezydent Słowenii.
REKLAMA
Konieczne reformy w BiH
Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny zaznaczył z kolei, że izolacja BiH oznaczałaby, iż państwo to będzie musiało w pojedynkę radzić sobie z bardzo poważnymi wyzwaniami. - Jeśli staniemy się członkiem większej rodziny europejskiej, będzie nam łatwiej sobie z nimi radzić, będziemy też zobowiązani do przestrzegania europejskich zasad, a to jest warunkiem wstępnym stabilizacji w Bośni i Hercegowinie oraz na całych Bałkanach Zachodnich - podkreślił Ivanić.
Zapewnił o woli przeprowadzenia koniecznych reform w kraju. - Jeżeli dojdzie do izolacji Bośni, powrócimy do dawnych różnic, co negatywnie wpłynie na stabilność regionu - oświadczył przywódca BiH.
Europa dwóch prędkości?
Prezydent Słowenii, zapytany na konferencji, czy jego kraj, który przyjął już euro, opowiada się za ideą Europy wielu prędkości, podkreślił, że "Europa wielu prędkości jest już faktem i nie chodzi tylko o przynależność, lub jej brak, do strefy euro". Zaznaczył jednocześnie, że Europa wielu prędkości to "rozwiązanie krótkoterminowe".
Jak powiedział Pahor, Słowenia od dawna zabiega o pogłębienie integracji europejskiej "oraz o zmiany instytucjonalne, dzięki którym UE nie byłaby Unią wielu prędkości, ale Unią jakiejkolwiek prędkości".
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w niedzielę z wizytą oficjalną do Słowenii. Pobyt rozpoczał się od spotkania na Zamku Strmol z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem.
Następnie w Muzeum Regionalnym w Celje prezydenci Andrzej Duda i Borut Pahor wpisali się do historycznej księgi pamiątkowej.
Oficjalna część wizyty rozpocznie się w poniedziałek w Lublanie od ceremonii powitania na Placu Kongresowym prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Słowenii.
Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, po których obaj spotkają się z mediami.
REKLAMA
Prezydent Duda będzie rozmawiał z premierem Słowenii. Odbędzie się też spotkanie prezydenta z przewodniczącym Parlamentu Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Słowenii zamkną Polsko-Słoweńskie Forum Inwestycyjne.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Prezydent Duda zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest - jak zaznaczył Szczerski - ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta.
- Rozmowy z prezydentem Pahorem będą dotyczyły politycznej współpracy w ramach trójmorskiego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii - powiedział.
Szczerski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Słowenii będzie miała także wymiar gospodarczy. Podczas Forum Inwestycyjnego Polsko-Słoweńskiego prezydenci będą zachęcali do kooperacji inwestycyjnej polsko-słoweńskiej.
REKLAMA
- Słowenia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Obroty handlowe ze Słowenią są większe niż ze wszystkimi pozostałymi krajami byłej Jugosławii - zaznaczył minister.
zi
REKLAMA