O Białorusi i Donbasie. Parlamenty Polski, Ukrainy i Litwy przyjmą wspólne stanowisko
Wspólna sesja parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy ma przyjąć we wtorek stanowisko końcowe, w którym odniesie się do sytuacji na Białorusi i w Zagłębiu Donieckim. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że wspólne stanowisko w tych sprawach będzie miało duże znaczenie. Mówiąc o Białorusi zaznaczył, że "fundamentem do naszej współpracy musi być respektowanie praw człowieka w tym kraju".
2017-03-27, 21:34
Posłuchaj
Parlamentarzyści z trzech krajów rozpoczęli spotkanie w Warszawie wczoraj wieczorem.
W czasie otwarcia sesji przedstawiciele trzech krajów mówili o swoich oczekiwaniach. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że w stanowisku końcowym powinien znaleźć się zapis dotyczący sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi.
Przedstawiciel Ukrainy zaznaczył, że parlamentarzyści powinni odnieść się do rosyjskiej agresji w Zagłębiu Donieckim. Z kolei reprezentant Litwy mówił o zaniepokojeniu, jakie wywołuje w jego kraju budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.
REKLAMA
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że wspólne stanowisko w tych sprawach będzie miało duże znaczenie. „Nasz wspólny głos […] ma szanse odbić się co najmniej trzykrotnym echem nie tylko w organach wykonawczych naszych państw, ale także strukturach [poza nie] wykraczających” - dodał.
Dziś odbędą się spotkania bilateralne przewodniczących parlamentów. Delegaci będą także pracować w 3 komisjach: do spraw integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO, rozwoju handlu, gospodarki i współpracy regionalnej oraz w komisji zajmującej się współpracą społeczną i kulturalną.
Trójstronne Zgromadzenie Parlamentarne zostało powołane 13 maja 2005 roku. W jego skład wchodzi po 10 deputowanych z każdego parlamentu. Sesje plenarne Zgromadzenia odbywają się raz w roku, w każdym kraju po kolei.
REKLAMA
IAR/agkm
REKLAMA