Jest umowa na dostawę samolotów dla najważniejszych osób w państwie

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę na dostawę trzech średnich samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie. Będą to maszyny Boeing B737/800NG. Mają to być dwie nowe maszyny i jedna używana. 

2017-03-31, 18:50

Jest umowa na dostawę samolotów dla najważniejszych osób w państwie
Boeing 737 - zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformował, że procedury pozyskania samolotów zakończono w czasie dziewięciu miesięcy. Podkreślił, że podpisana dzisiaj umowa jest korzystniejsza niż warunki zaproponowane przez oferentów podczas przetargu organizowanego w marcu. Zdaniem Bartosza Kownackiego, pokazuje to, że obie strony w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykonały ogromną pracę.

Wartość kontraktu wynosi około dwóch miliardów złotych. W ramach umowy Polska otrzyma dwa nowe i jeden używany samolot. Ten ostatni będzie samolotem pasażerskim przerobionym na salonkę. Strona polska ma otrzymać go w listopadzie tego roku. Pozostałe dwie maszyny mają trafić do Polski jesienią 2020 roku.

Umowa została podpisana ostatniego dnia, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej mogło wykorzystać 540 milionów dolarów z budżetu państwa z 2016 roku.

Wymogi kontraktu

Według wytycznych nowe samoloty miały zabierać co najmniej po 65 pasażerów (w konfiguracji z salonką), a używany – 132. Wymogiem było, by samolot z co najmniej 30 pasażerami, bagażem oraz standardową załogą pozwalał na loty transatlantyckie bez międzylądowania; maszyny musiały być wyposażone w systemy łączności niejawnej i systemy obrony i ochrony własnej.

REKLAMA

W przypadku samolotu używanego płatowiec i silniki nie mogły być starsze niż pięć lat; zasięg z kompletem pasażerów, bagażem oraz standardową załogą powinien zapewniać możliwość lotów transatlantyckich z jednym międzylądowaniem.

W listopadzie 2016 r. MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Według MON maszyny zostaną dostarczone w czerwcu i lipcu.

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego odpowiedzialnego za transport VIP-ów w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Transport na większe odległości odbywa się dwoma czarterowanymi od PLL LOT samolotami średniej wielkości Embraer 175; umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych - wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej